логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 
Отворена изложбата „Во заштита на културното наследство”
Среда, 15 Мај 2013 14:25
Е-пошта Печати PDF

„Во заштита на културното наследство“ е насловена изложбата која, во  организација на Историскиот музеј на Царината на Азербејџан, беше отворена денеска во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам.

02_Azerbejdzan

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во своето обраќање пред присутните ја потенцираше потребата од интензивирање на соработката меѓу Република Македонија и Азербејџан на полето на културата, посебно акцентирајќи го сегментот на заштитата на културното наследство како основа за запознавање на културното живеење меѓу двете пријателски земји .
08_Azerbejdzan


03_Azerbejdzan-320 Велат дека Азербејџан е едно од ретките места на земјата каде што визуелните одрази на традиционалното и модерното ја карактеризираат сегашноста. Азербејџан е земја со длабоки корени, земја  во која древноста и археолошката мистика живеат во сегашноста, претставени преку  непроценливи културни богатства, раритетни подеднакво на своите вредности.  Токму затоа, оваа изложба, која го помина својот пат од Ватикан,  преку Советот на Европа во Стразбур, до седиштето на Организацијата на обединетите нации во Женева, и која денеска е пред македонската културна јавност, е извонредна можност да се запознаеме со културните и историските традиции кои се негуваат во оваа земја и кои се потврда за  разновидноста и  посебноста на азербејџанската култура – рече Канческа-Милевска.

На изложбата се претставени 113 уметнички примероци кои потекнуваат од I век пр.н.е. сè до ХХ век. Меѓу нив има извонредни примероци на оружје произведено на територијата на Азербејџан, Индија и Авганистан украсено со декорации во самиот метал, ткаени килими со традиционална геометриска орнаментика, традиционална облека, ракописи на Куранот од 19  век, икони од 19 и 20 век, ракописи на библии, како и бронзени фигури митолошки статуи, слики и разни други предмети. Особено вредна е збирката на музички инструменти, меѓу кои е и виолината на Страдивариус.

Изложбата е резултат на соработката меѓу Царинските управи на Република Македонија и на Азербејџан, а во наредните четири дена македонската  културна  јавност ќе има единствена можност да се запознае со културното наследство на „Капијата на ориентот“ - Азербејџан.

 04_Azerbejdzan-640

  http://www.kultura.gov.mk/index.php/odnosi-so-javnost/soopstenija/946-otvorena-izlozbata-vo-zastita-na-kulturnoto-nasledstvo

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1005
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5516
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »