логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Инспирацијата ја наоѓам во обичните луѓе, бидејќи мислам дека секој човек има приказна, која е единствено негова и која вреди да биде раскажана. Јас сакам да ги најдам тие приказни и да ги претворам во нешто исклучително, што би било убаво спакувано и вредно за споделување, вели Миралјес

 

ФРАНСЕСК МИРАЛЈЕС, ШПАНСКИ ПИСАТЕЛ

Во последниве неколку години, Франсеск Миралјес се вброи меѓу најперспективните и најпопуларни шпански писатели од помладата генерација, чии преводи на книги растат постојано. Македонската читателска публика ја освои со романот „Љубов со мали букви“, кој за брзо време се најде на светските листи на бестселери. Тој е многустран уметник, човек со различни интереси. Во литературата влегува со детската книга „Хаику за Алисија“, за која ја доби наградата „Ангулар“. Неговиот нов роман „Барселона блуз“ беше повод за неговото гостување на скопскиот Саем на книгата, на штандот на издавачката куќа „Три“, каде што имаше средба со читателите, кои во редици чекаа да добијат автограм и фотографија со него. За Скопје вели дека е многу жив град и дека со нетрпение чека повторно да го посети, а како што најави, тоа ќе биде многу наскоро.

Издавачот „Три“ го најави „Барселона блуз“ како дело во кое лесно ќе се вљубат читателите. Може ли да нѐ упатите малку во неговата содржина?
- „Барселона блуз“ е роман создаден според вистинска приказна, за авантурите на еден издавач, кој всушност е и мој многу добар пријател. За човек што ме научи сѐ во животот, личност што е мој гуру. Покрај ова, во „Барселона блуз“ има и приказни што нѐ учат на мали, но многу важни работи во животот.

За вас велат дека сте писател што го пронашол патот до срцата на читателите токму поради тоа што пишувате за теми што допираат длабоко преку користењето едноставни, но моќни зборови...
- Понекогаш оние автори што се на почетокот од кариерата толку многу сакаат да раскажат комплицирани работи, како што е на пример љубовта, со исто толку комплицирани зборови. Меѓутоа, понекогаш треба да бидеме малку како Јапонците, да го искористиме нивното хаику, оти таквите комплицирани работи се кажуваат токму со едноставни зборови. Токму тоа е и мојата мисија - да успеам комплицираните работи да ги кажам со што помалку зборови.

Се имате пробано во разни жанрови: роман, детска литература, трилер, како и во доменот на психологијата и филозофијата. Каде најмногу се истакнува вашиот творечки сензибилитет?
- Ако мора да изберам, би кажал дека тоа е инспиративната литература, која покрај тоа што раскажува некаква приказна, сепак е преполна и со многу пораки што читателот ќе може да си ги собира читајќи ја и кои за него би претставувале натамошна инспирација.

Каде ги наоѓате приказните од вашите романи?
- Инспирацијата ја наоѓам во обичните луѓе, бидејќи мислам дека секој човек има приказна, која е единствено негова и која вреди да биде раскажана. Јас сакам да ги најдам тие приказни и да ги претворам во нешто исклучително, кое би било убаво спакувано и вредно за споделување. Исто така, целта ми е да им понудам пријателство на моите читатели и да им помогнам преку моите книги да поминат низ животот и низ сите комплицирани нешта што животот ги носи во себе.

Постојано патувате и токму по тоа сте познат. Сметате ли дека писателот, без оглед каде и да се наоѓа, секогаш ги има истата инспирација и материјал за пишување?
- Колку повеќе човекот патува, толку полесно ги наоѓа приказните. Секогаш кога првпат одам на некое место, запознавам луѓе што имаат толку многу приказни што се вредни за раскажување, лични, но и за самите места, така што патувањата се одличен извор за инспирација.

Како изгледа вашиот идеален читател? Дали тој постои?
- Не постои идеален читател, всушност секој читател е идеален. Не би можел да замислам како тој изгледа, но за мене читателот е шеф кому сакам да му ги исполнам сите очекувања.

Светот денес е преплавен со бестселери, кои добро се рекламираат и имаат големи тиражи. Што мислите, колку со тоа вистинската книжевност добива, а колку губи?
- Бестселерите се за оние што не читаат или можеби прочитале една-две книги во годината или, пак, за да си пополнат место во домашната библиотека поради некаков тренд. Вистинските читатели не можете да ги натерате да прочитаат нешто, бидејќи тоа се луѓе што точно знаат што сакаат. Тие кога ќе влезат во книжарница имаат веќе свои критериуми и знаат што да купат. Ниту добрата реклама ниту големиот тираж не може да го натераат вистинскиот читател да прочита нешто што не сака.

Со години успешно се занимавате и со музика, како активен член на две музички групи „Никосија“ и „Хотел Гуру“, каде што свирите пијано и пишувате текстови... Како наоѓате време за сето тоа?
- Она што за мене претставува задоволство, никогаш не може да ме исцрпи. Можеби физички понекогаш се чувствувам изморено, меѓутоа сето она што го работам за мене претставува вистинска релаксација. Секогаш кога имам слободно време сакам да ми биде исполнето со пријателите и да музицирам.

Иако кратко бевте во Скопје, како ви помина престојот?
- Скопје е навистина жив град, ми се допаѓаат атмосферата и култура, како и кафулињата. Луѓето се многу отворени и топли. Планирам набрзо повторно да дојдам во Македонија, со пријател и сакам да посетам што повеќе градови од оваа земја.      
       
Автор: Ивана Нолчева / Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.       Фотографија: Maja Јаневска-Илиева

Извор: Нова МакедонијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 685
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1161
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6546
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »