логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


  markov.sv.Zlata1.jpg

Скопје, 23 јуни 2010 (МИА) - Од 26 јуни до 2 јули во Охрид ќе се одржува третиот Фестивал на францускиот филм на кој ќе бидат прикажани 15  филмови, најмногу од нив премиерно. Најдобриот ќе биде награден со „Златна маска“.

Фестивалот в сабота во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде отворен со „Клуб Бус Паладиум“ во режија на Кристофер Томсон, а филм за затворање на фестивалот е „Врапчето ми кажа“ на режисерот Паскал Тома, кој годинава е добитник на „Златна маска“ за животно дело и ќе биде почесен гостин на фестивалот. Тој кариерата ја почнал во 1970-тите години и е претставник на нов пристап во кинематографијата.

Покрај него, за секој прикажан филм ќе има членови од екипата - актер, режисер или продуцент на филмот, кои по проекциите ќе учествуваат во дебати.  Најавено е присуството на актерите Изабел Паско, Лио, Артур Дипон..., режисерите Ан Ле Ни, Натан Милер, Жером Бонел, Симон Лелуш (син на Клод Лелуш)...

Во т.н. Езерски средби тие ќе имаат средби со македонски продуценти, што ќе биде можност за македонско-француски партнерства и копродукции. За  отворањето на фестивалот во Охрид ќе допатува и Ален Туре, потпретседател на регионот Долна Нормандија, кој пред два месеца беше домаќин на фестивалот „Балканска пролет“ - годинава посветен на Македонија.

markov.sv.Zlata1.jpg

 Францускиот амбасадор во Македонија  Жан Клод Шлумберже на прес-конференција истакна дека фестивалот во Охрид ќе го прикаже најдоброто во француската кинематографија продуцирано во 2009 година.

- Фестивалот е голем момент во француско-македонските културни односи. Изборот на филмови ќе направи да живееме во ритамот на седмата уметност. Вплеткување или вриеж на културите, разноликост, средби, тоа се големите идеи или вредности што ние сакаме да ги промовираме, рече Шлумберже.

markov.sv.Zlata1.jpg

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека фестивалот ќе придонесе за интензивирање на позитивните импулси во културните врски меѓу Македонија и Франција.

- Ова трето издание на Фестивалот на францускиот филм е од особено значење за македонската кинематогафија и е можност да се постават цврсти темели за идна соработка меѓу францускиот и  македонскот филм, да се отвораат можности за размена на уметници, продуценти, режисери, размена на искуства со земја која претставува лидер во европската кинематографија, рече Канческа-Милевска.

Покрај за најдобар филм, награда „Златна маска“ ќе биде доделена и за најдобро сценарио, режија, машка и женска улога и за најмлад актер. За нив ќе одлучи петчлено жири со копретседателство на српскиот актер Бранислав Лечиќ и македонскиот режисер Антонио Митриќески.

markov.sv.Zlata1.jpg

 Ивршниот директор на фестивалот Зоран Велјановски очекува голем интерес и за ова издание, каков што публиката покажала во изминатите две. Тој информираше дека лани имало меѓу 7.000 и 9.000 посетители  и оти за секоја проекција имало над 90 отсто исполнетост на киносалата во центарот „Григор Прличев“ која има 630 места.

Организатори на фестивалот се Високата школа за аудиовизуелна реализација од Париз и Универзитетот на аудиовизуелни уметности ЕСРА од Скопје и нивните први луѓе Макс Азуле и Јордан Плевнеш. хс/скс/13:49

markov.sv.Zlata1.jpg

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »