логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


markov.sv.Zlata1.jpg

Скопје, 26 април (МИА) - Доајенот на филмската камера Љубе Петковски (1924) денеска од Кинотеката на Македонија ја доби наградата „Златен објектив“ за исклучителен придонес во македонската кинематографија.

markov.sv.Zlata1.jpg

Во неговата богата филмографија се стотина играни и документарни филмови, за кои добил и високи домашни и меѓународни признанија, како „Златната арена“ за фотографија во Пула за филмот „Јад“, „Краковски змеј“ за документарецот „Голгота“, а е награден и со златна статуетка „Милтон Манаки“ за развој на филмската уметност.

markov.sv.Zlata1.jpg

Тој е снимател на првиот македонски игран филм „Фросина“ и на голем број други антологиски филмови -  „Мирно лето“, „Солунските атентатори“, „До победата и по неа“, „Време без војна“, „Црно семе“, „Јад“, „Волча ноќ“, „Жед“, „Јужна патека“, „Бунтот на куклите“...

Во прегледот на филмското творештво на Петковски, филмскиот критичар Илинденка Петрушевска неговата естетика и истенчениот вкус ги поврза со неговата младешка љубов кон летањето и деновите што по Втората светска војна ги поминал во скопксиот Аероклуб и во Народна техника.

- Она што секогаш ме фасцинираше во опусот на играни филмови што ги сними  Љубе Петковски како директор на фотографија беше чувствителноста на снимателот пред хроматските разлики меѓу црно-белата и колор-фотографијата. Пластичните ефекти од примената, било од едната или од другата можност се подеднакво успешни и атрактивни иако, се разбира, црно-белата форографија ги подвлекува со посебен интензитет светлинските и сетилните контрасти, како и емоциите кои можат брзо да се претворат во своја спротивност, додека колорот ја истакнува со поголема сугестивност емоционалната рамнотежа,  рече Петрушевска.

markov.sv.Zlata1.jpg

Пековски во изјава за медиумите рече дека имал убава професија и оти е задоволен од тоа што го оставил.

- Секој филм носи многу доживувања, средби со многу добри луѓе, актери, соработници, за кои во овие години, кога веќе не снимам и кога живеам од спомени, сум им крајно благодарен. Тоа што сум можел да го кажам, мислам дека е кажано низ кадрите. Тие говорат сами за себе. Наградата не ја очекував, не заради нешто друго, туку затоа што подолго време не сум активен, а тогаш човек има впечаток дека е заборавен. Драго ми е што не ме заборавиле и одушевен сум од сознанието што дојдов по долго време во Кинотекава и видов дека е таа европски опремена и конципирана, истакна Петковски. хс/скс/14:46

markov.sv.Zlata1.jpg

markov.sv.Zlata1.jpg

markov.sv.Zlata1.jpgПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 797
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1369
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7972
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »