логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено

Режисерот Александар Поповски, сепак, ќе го снима филмот „Балканот не е мртов“. По две години, продукцијата „Кино Око“ и Министерството за култура потпишаа анекс-договор со кој државата се обврзува да го финансира филмот со 37.510.000 денари (околу 610.000 евра), кои ќе се додадат на веќе исплатените 10.300.000 денари (околу 167.500 евра) за развој на сценарио. Двете страни се договориле „Кино Око“ да се откаже од судскиот спор против Министерството. Според анекс-договорот, продуцентот Роберт Насков треба во следните две години да најде странски копродуценти, односно да ја затвори финансиската конструкција на проектот. Поповски и Насков ја пофалија добрата волја на министерката Елизабета Канческа-Милевска да го реши проблемот. Парите ќе ги даде Министерството, а не Филмскиот фонд кој се грижи за филмската продукција во земјава, од пред две години.

- За мене ова е многу важен настан зашто со ова ја исправивме неправдата. Две години бев во состојба што на ниеден уметник не би му ја посакал. Сега ќе ги запалам повторно машините и идеите за филмот, зашто две години немав волја да ја развивам приказната. Размислував дали ќе застаре приказната, но од ден на ден се' поуверен сум дека таа добива поголема вредност. Многу е важно вакви голготи да не ни се случуваат повторно, не само на мене како уметник, туку на сите други зашто оставаме лош впечаток на сите странски фондови и продуценти. Битно е да не се влечат вакви приказни како лоши хипотеки - вели Поповски.Продуцентот Насков вели дека начелно вкупниот буџет би требало да изнесува околу 1.250.000 евра.

- Сега ќе мора да ги активираме нашите контакти со продуцентите што ги имавме пред две години. Многу е тешко да се тропа на тие врати повторно. Имам две години за да најдам странски партнери - вели Насков.Режисерот Поповски вели дека е рано да ги каже имињата за можните актери што би играле.

- Сценариото има многу убави улоги. Секако дека имам идеја кого сакам во мојот филм, само некои од актерите за кои пред три години сум мислел дека се за една улога, сега веќе не се. Сакам да работам со актерите со кои претходно сум работел во театар. Добро ја познавам и сцената на поранешните југословенски простори. Сценариото го прочита и Раде Шербеџија и многу му се допадна. Странците се интересираат за темата во филмот и самиот наслов многу ги привлекува. Македонскиот филм мора да оди во нагорна линија. Мора да се продолжи успехот што му го донесоа на македонскиот филм Милчо Манчевски и Лабина Митевска. Се планира снимањето да почне во 2011 година, а главно ќе се одвива во Битола. Сценариото го работеа Поповски, Дејан Дуковски и Словенката Ана Ласич.

Sanja Todorovska, Production Coordinator
KINO OKO production
Nobelova, 12a/6
1000 Skopje, Macedonia
tel: +389 2 3222 478
fax: +389 2 3213 643
e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
www.kinooko.com.mk

 

 

(С.Ѓ.)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 597
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 918
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1000
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »