логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 21 септември (МИА) - Италијанската претстава „Во Палермо“ во изведба на Суд Коста Окиндентале вечер во Македонскиот народен театар ќе го отвори 32-риот меѓународен фестивал Млад отворен театар, на кој до 29-ти овој месец под фестивалското мото „Алхемија на театарот“ ќе гостуваат театри од 12 земји. Ќе бидат прикажани дваесет претстави, од Португалија, Унгарија, САД, Шпанија, Италија, Македонија, Германија, Србија, Англија, Јужна Кореја, Бугарија и од Полска.

„Во Палермо“ е претстава на Ема Данте, која според критиката во моментов е најспектакуларен режисер во Италија. За овој сценски проект таа доби Златен ловоров венец на Фестивалот МЕСС во Сараево.

Претставата ја посветила на својот роден град Палермо, по долгогодишен престој надвор од него. Раскажува за едно семејство затворено во микрокосмос, кое се концентрира на намерата да го пречекори прагот од дома, но тоа не се случува. На сцената се само пет актери, една кофа со вода и слатки за јадење. По скромноста на сценографијата, театарот на Ема Данте е близок на античкиот и на Шекспир, но е тотален театар зашто во фокусот е човекот, т.е. актерот како центар на театарската игра.

Актерската екипа на претставата „Во Палермо“ на денешната прес-конференција ја посочи специфичноста на играта т.н. авторски театар, во која тие се ко-автори во креирањето на  претставата. Поради тоа,  во изминатите шест години во претставата се внесува импровизација и различна и неповторлива игра, но однатре таа има ригидна структура, изрежиран код, од кој актерите не отстапуваат.

Утре на прграмата на МОТ се три претстави - португалската „Заспаниот Буда“, „Мармалад“ на бугарскиот театар „Улица“ и „Комшилук наопаку“ на Драмски театар, која по премиерната изведба на Охридско лето, првпат ќе ја види и скопската публика.

Според селекторката на програмата за годинашното фестивалско издание, режисерката од Бугарија Лила Абаџиева,  МОТ е важен театарски проект за привлекување странски творци, за отворање нови перспективи и за мотивирање на младите генерации.

Ден на Македонскиот отворен театар е 26 септември, посветен на театарскиот доајен Петре Прличко, кога ќе бидат изведени седум претстави во продукција на македонски театри, како и дебата „Македонија и театарскиот идентитет“ и концерт на групата „Фолтин“.

Фестивалот годинава ќе организира трибини и театарски работилници со наслов „Едукативен театар“, кои ќе ги водат странски театролози, професори и режисери. Новина е што МОТ  од ревијален прераснува во натпреварувачки, на кој ќе биде наградена најдобрата претстава, по избор на критиката, театролозите и новинарите-соработници на МОТ.

Затворањето на фестивалот се совпаѓа со манифестацијата „Бела ноќ“, која трета година по ред ја организира Град Скопје. На последниот фестивалски ден ќе гостува словачката трупа „Анта Агни“ со перформансот „Аргола - каде што огнот и ветрот танцуваат заедно“. Спектаклот ќе прикаже акробации, танц, жонглирање со факли и коцки. Премиерно е прикажан лани на најголемиот летен фестивал во Словачка „Бажант похода“, а оттогаш гостувал во повеќе европски метрополи. хс/са/12:44

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 722
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 822
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1403
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

« »