логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Скопје, 29 март (МИА) - Британско-француската копродукција „Покајание“ на режисерот Џо Рајт вечер во 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 11-тиот Скопски филмски фестивал што ќе трае до 6 април. Во кината „Милениум“ и „Рамстор“ ќе бидат прикажани филмски остварувања кои се наградувани или номинирани на најзначајните филмски фестивали. 

На програмата на Скопскиот филмски фестивал вечер во „Рамстор“ во категоријата авторски филмови ќе бидат прикажани „Сведоци“ во режија на Андре Тешин (20 часот) и „Ноќна стража“ на Питер Гринвеј (22 часот).

Меѓу филмовите во главната програма се и „Ветувања од исток“ на режисерот Дејвид Кроненберг, „Лавови за јагниња“ на Роберт Редфорд, „Девојката пресечена на пола“ на Клод Каброл и други. Во програмата авторски филмови ќе бидат прикажани и „По венчавката“ на Сузан Бир, „Севиџис“ на Тамара Џенкинс, „Ти, што живееш“ на Рој Андерсон, „Здив“ на Ки-Дук Ким и „Џуно“ на Џејсон Ритман. 

Во програмата посветена на обожавателите на филмот и музиката ќе бидат прикажани „Фадос“ во режија на Карлос Саура, „Воспитувачи“ на Паула Ван Олсен, документарниот филм за Едо Маајка и за Филип Глас, еден од композиторите на современата музика од САД. Во рамките на програмата која ги опфаќа филмовите кои се меѓу хорор и трилер ќе бидат прикажани „Вива“ на Ана Билер, „Препарирање“ Г. Палфи и „Крвав автомобил“ на Алкес Ор. На Скопскиот филмски фестивал ќе има и програма на кратки филмови и анимирани филмови.

Првпат годинава како резултат на партнерството на мобилниот оператор ВИП со Скопскиот филмски фестивал воведена е посебна програма која има натпреварувачки карактер, а е наменета за сите обожаватели на филмската уметност кои сакаат да се натпреваруваат во форма на едноминутен филм за чија продукција не е посебна опрема или специјални вештини.Наградите за едноминутен филм ќе бидат доделени на 5 април.

Во рамки на Скопски филмски фестивал ќе се одржат работилници во Кинотеката на Македонија, како и предавања на експертот по интелектурална сопственост Џозеф Бек  на Правниот и Штуловиот факултет. Планирано е да се одржи и работилница за филмска музика на која предавач ќе биде Никола Коџобашиев.

Влезниците за Скопскиот филмски фестивал ќе чинат 120 денари, а за ДВД проекциите нивната цена ќе биде пониска. Покровител на Скопскиот филмски фестивал е Министерството за култура на Република Македонија. рп/нд/9:19Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 976
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1599
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »