логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

На престижниот фестивал во Епидаурус на 1 и 2 август, Слободан Унковски ќе има премиера на „Орест“

 

Во време кога македонско – грчките односи се пред вистински тест и кога конфликтот околу името Македонија е во фаза на кулминација, водечкиот македонски режисер Слободан Унковски прави пробив во срцето на грчката театарска сцена. Тој за престижниот фестивал во Епидаурус, посветен на грчката античка драма, работи премиера во продукција на Националниот театар на Северна Грција од Солун. Станува збор за „Орест“ од Еврипид, со чии проби започнува на 9 април, а која премиерно ќе биде изведена летово, токму на 1 и на 2 август.

Освен фактот што Унковски работи за Националниот театар во Солун, кој се наоѓа на територијата на грчката провинција Македонија, каде што чувствителноста во однос на Македонците и прашањето за името се уште позасилени, додатен успех за Унковски, но и за Македонија, е фактот што тој е еден од ретките режисери од странство кои воопшто работеле премиера за овој фестивал со над четиридецениска традиција. Досега за фестивалот кој секое лето се одржува во раскошниот амбиент на античкиот амфитеатар Епидаурус, работеле само четворица врвни светски режисери: Питер Штајн, Волфганг Лангхоф, Питер Хол и Андреј Сербан. Оваа година честа да работат премиера за фестивалот во Епидаурус им припадна токму на Слободан Унковски и на рускиот режисер Анатолиј Васиљев.

 

Секако, моќна референца кога станува збор за изборот на Слободан Унковски претставува неговиот досегашен успех во Грција, врзан за сцената на Националниот театар во Атина, каде ги постави „Четвртата сестра“ од Главацки и „Крал Лир“ од Шекспир. „После овие две претстави честопати се јавуваше како идеја соработката со Националниот театар на Северна Грција. Мислам дека овие претстави ми обезбедија едно крајно специфично место во грчкиот театар, особено кога станува збор за мојата работа со актерите што за нив беше нешто сосем ново. Мислам дека токму како резултат на сето ова, директорот на Националниот театар на Северна Грција, Никитас Цакироглу, се определи да се бори за овој проект“, вели Слободан Унковски.

Инаку „Орест“ бил еден од најпопуларните текстови на Еврипид во периодот кога се појавил. Драмата е напишана една година пред смртта на Еврипид, додека тој се наоѓал во самоегзил во Македонија, откако ја напуштил Атина бидејќи не се согласувал со актуелната политика. И токму Еврипид, за разлика од останатите двајца од големата тројка на грчки трагичари, Есхил и Софокле, е автор низ чии ликови се огледа политичката димензија на тогашното античко општествено опкружување, откривајќи ги религиозните и етичките прашања. „’Орест’ е длабоко политичка драма за тоа што се случува со правдата и правото. Во драмата има судир меѓу извршување на волјата на боговите, вршење одмазда по сопствена одлука или владеење на правото сеедно од кого или од каде доаѓа. Драмата исто така има една типично заложничка ситуација и на таа линија е многу современа. Мислам дека ’Орест’ допира некои навистина глобални прашања важни за современиот општествен контекст. Таа ги отвора прашањата за тоа дали светот после толку многу пролиена крв на разни места, не само блиску до нас, мора да се соочи со реперкусии и некакво цивилизациско трпење. Во таа смисла драмата е многу современа“, вели Унковски.

Во овој контекст неговата поставка ќе се движи по линијата на доловување на една вонвременска димензија, нешто кое е повеќе сеќавање на антиката. Па дури и во однос на разврската на драмата, при што Еврипид го користи принципот deus ex machina кога Аполон се симнува меѓу смртниците. „Тој не само што ги измирува сите закрвени страни, туку дефинира кој со кого треба да стапи во брак или во друг вид на комуникација со цел да се смират работите што често потсетува на една скоро водвиљска завршница. Како да е излезена од Фејдо. Така всушност и најчесто се играла до сега. Но, во мојата претстава наместо таков хепиенд, ќе има крвава разврска“, вели Слободан Унковски. Инаку, ова е само една од назнаките за еден релативно радикален пристап кој ќе доминира во пакувањето на оваа античка приказна од страна на Унковски.

Актерската екипа со која ќе се реализира „Орест“ е веќе направена и во неа играат десеттина водечки грчки актери, во најголем дел од Атина. Покрај нив на сцената се присутни и уште дваесеттина актери кои го сочинуваат хорот. Сценограф на претставата и овој пат ќе биде стандардната соработничка на Унковски, Мета Хочевар, костимите ќе ги изработи Ангелина Атлагиќ, кореограф е Димитрис Сотириу, а музички директор Никос Вудурис.

 Лилјана Митевска -Утрински весник

 {moshits}

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 714
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 812
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1392
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »