логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 

33. издание на Филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ ќе се отвори со „Трето полувреме“, а ќе се затвори со „Балканот не е мртов“


Битола - Италијанскиот директор на фотографија Лучано Товоли е годинешниот добитник на наградата за животно дело „Златна камера 300“ на 33. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола. Годинава фестивалот ќе се одржи од 15 до 21 септември.

Товоли во Битола ќе помине четири фестивалски дена, а наградата ќе му биде врачена на затворањето на фестивалот. Годинешниот лауреат е соработник на најголемите автори на денешницата.

„Товоли влегува во клубот на великаните на фестивалот ’Браќа Манаки‘ придружувајќи им се на неговите сонародници: Тонино Дели Коли, Виторио Стораро и Данте Спиноти. Има работено со култниот Микеланџело Антониони, со Нани Морети како и со актерите Џек Николсон, Жерар Депардие, Софи Марсо“, рече Лабина Митевска, директор на ИФФ „Браќа Манаки“ на прес-конференцијата во Битола.

Првпат годинава фестивалот ќе биде отворен и затворен со македонски филмови. За свеченото отворање е предвидена премиерата на „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, додека затворањето ќе го одбележи, исто така, премиерното прикажување на „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски. И во двата филма има делови кои се снимени на локации во Битола.

„Ексклузивно, не во Скопје, туку во Битола на „Браќа Манаки“ ќе бидат прикажани двата македонски филма. Фестивалот си го добива заслуженото место меѓу филмските работници во Македонија. Со ова ја стимулираме и домашната продукција. Пред две години имав конфликт кога го побарав филмот ’Мајки‘ на Манчевски ексклузивно да биде прикажан на Манаки. Тогаш беа во шок, како јас барам ексклузивитет пред Скопје. Но, реков, ако не го давате нема да го прикажеме“, изјави Митевска, најавувајќи дека оваа година македонските филмовите ќе имаат по две проекции, со цел да се задоволи публиката во Битола.

Инаку, годинава во фокусот на „Манаки“ ќе биде шведскиот филм. Во соработка со амбасадата на Шведска во Македонија, во Битола ќе бидат прикажани четири филма, меѓу кои и „Плеј“ кој беше прикажан на Канскиот фестивал. Филмската програма за фестивалот се затвора за две недели, но Митевска вели дека и годинава во официјална конкуренција ќе бидат 10 до 12 филмови. А меѓу нив ќе бидат и двата македонски филма.

Оваа година фестивалот ќе се послужи со дигиталната опрема од Сараевскиот филмски фестивал. Директорката на фестивалот, Митевска, на речиси два месеца пред почетокот на „Манаки“ го отвори и проблемот со немање соодветена технологија за прикажување на фимовите во Битола. Таа побара помош од државата и од општината за набавка на дигитална опрема за прикажување на филмовите, бидејќи најголем дел од новите филмови се снимени на ДСП технологија.

Извор: Утрински весник

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 797
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1369
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7972
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »