логоFacebook  Twitter  YouTube  eMailПрес конференција по повод јубилејниот 5-ти по ред Фестивал на францускиот филм во Охрид
Четврток, 28 Јуни 2012 12:05

03_5_FF_Ohrid_320  Фестивалот на Францускиот филм во Охрид, во изминатите четири години успешно  ги зацврсти темелите на соработката помеѓу францускиот и македонскиот филм и отвори низа можности за размена на уметници

Министерот за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска, заедно со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, г. Жан-Клод Шлумберже, советникот за култура и соработка при Амбасадата на Франција во Република Македонија и директор на Францускиот институт во Скопје, г. Жан-Ивс Лавоар и копретседателот на Фестивалот на францускиот филм во Охрид, г. Јордан Плевнеш одржаа прес конференција по повод јубилејниот 5-ти по ред Фестивал на францускиот филм во Охрид.

Во своето обраќање пред новинарите, Канческа-Милевска истакна дека Фестивалот на Францускиот филм во Охрид, во изминатите четири години успешно  ги зацврсти темелите на соработката помеѓу францускиот и македонскиот филм и отвори низа можности за размена на уметници, продуценти, режисери, размена на искуства со земјата која претставува лидер во европската кинематографија.

FF_1_640

„Оваа година на Францускиот филмски фестивал ќе имаме можност да проследиме вкупно 9 долгометражни и 12 краткометражни филмови. Пред македонската и публиката од регионот премиерно ќе бидат прикажани  филмовите „Опседнатост“, „Вештина на љубовта“, „Ред и морал“, „Однапред обвинет“ итн. Програмата на фестивалот ќе биде богата и жанровски многу разновидна и ќе овозможи и неформални средби кои верувам дека во иднина ќе резултираат со некоја успешна заедничка копродукција“-изјави министерот за култура.

Амбасадорот на Република Франција во Република Македонија г. Жан-Клод Шломберже се заблагодари на драгоцената поддршка и безусловна помош на Министерката Елизабета Канческа-Милевска и подвлече дека, фестивалот не би можел да постои без оваа одлучна поддршка на Министерството за култура и други институции како што се Филмскиот фонд, градот Охрид, регионот на Долна Нормандија, кој е и ќе биде сè поголем поддржувач на фестивалот.

Овој фестивал кој ќе трае од 30 јуни до 5-ти јули, се одржува во организација на Францускиот институт во Скопје, а со поддршка на Министерството за култура и градот Охрид како и првпат од оваа година Регионот на долна Нормандија. Фестивалот има награден карактер, па така и оваа година ќе бдат доделени наградите за најдобар филм, актер, актерка како и награда за животно дело.

Извор: Министерство за култура

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »