логоFacebookTwitterYouTubeeMail


О ФИНАНСИСКА ПОМОШ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА


Се заштитуваат старите и вредни икони во Велешко


Акцијата е започната во црквите во селата Бусилци, Крајници, Војница, Бањица и Папрадиште. Констатирано е дека поголем број вредни икони од 18 и 19 век, а некои и од 17 век, се прилично оштетени...


Народниот музеј од Велес со финансиска помош од Министерството за култура презеде акција за заштита на оштетените икони во црквите и манастирите во општината. Во соработка со Повардарската епархија вработените во Одделението за историја и уметност кон крајот на минатата година ја почнаа акцијата во црквите во селата Бусилци, Крајници, Војница, Бањица и Папрадиште. Констатирано е дека поголем број вредни икони кои се од 18 и 19 век се оштетени.
- Во црквата Свети Петар и Павле" во селото Папрадиште пронајдовме девет вредни икони. Иконите се од 19 век и се значително оштетени, но тие се вредни, бидејќи се изработени од познатите папрадишки мајстори. Во Велес нема конзерваторски центар и затоа иконите ги испративме до Републичкиот конзерваторски центар во Скопје, вели Елица Николовска. Од Музејот информираат и дека по конзервацијата иконите повторно ќе бидат вратени во црквата во Папрадиште и ќе бидат поставени на видни места со цел да бидат пред очите на верниците и големиот број домашни и странски туристи што се почесто го посетуваат селото.

Од Народниот музеј велат дека вредни, но за жал, оштетени од забот на времето икони има и во другите цркви, особено во селата во кои родното огниште жителите одамна го напуштиле и за кои нема кој да се грижи. Во црквите во селата Бањица, Бусилци и Мокрени се наоѓаат повеќето, а некои од нив се и од 17 век. Во селата во Велешко има повеќе од 70 христијански храмови со повеќе стотици икони. Поголем број и понатаму им пркосат на времето, но, за жал, на голем број од нив, им е потребна помош. Покрај времето и условите во кои се чуваат, најголем непријател на ова наше македонско богатство се и крадците.

Митрополитот Агатангел од Повардарската епархија информираше дека не само икони туку и други предмети меѓу кои и вредни крстови се украдени од црквите и манастирите. ;

Вечер

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

« »