логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Обновата на 1.500 години старата Црква на Христовото раѓање во Витлеем на Западниот брег ќе почне идната година на иницијатива на палестинската влада. - Палестинската управа, Црквата на Христовото раѓање ја смета за главна туристичка атракција, која годишно ја посетуваат околу два милиона туристи

Б92 - Белград

29 ноември 2011

Обновата на 1.500 години старата Црква на Христовото раѓање во Витлеем на Западниот Брег, место каде според христијанското верување се родил Исус, ќе почне идната година на иницијатива на палестинската влада, а подготовките се веќе во тек.

Прво ќе се реновира покривот на древната градба кој претставува опасност за посетителите и прокиснува, поради што се оштетени многу мозаици и слики, од кои некои датираат од византиско време. Ако се тече според планот тоа ќе биде прво големо реновирање по повеќе од 150 години, кое ќе чини околу 15 милиони долари.

Палестинската влада, Црквата на Христовото раѓање ја смета за главна туристичка атракција, која годишно ја посетуваат околу два милиона туристи.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас се надева дека Агенцијата на ОН за образование наука и култура (УНЕСКО) ќе ја сврсти Црквата во светско наследство.

Претходното барање не е усвоено, бидејќи меѓу другото, Палестинците не беа рамноправна членка на УНЕСКО, но тоа се промени во октомври кога беа примени во таа организација.

Реновирањето на Црквата не е лесен зафат, пред се бидејќи ја делат католици, грчки православци и Ерменци, кои се сомневаат едни во други, да не се наруши чувствителното статус кво.

Реновирањето на дел од молитвениот простор според утврдената пракса исто е што и поседување, што значи да се дозволи на другите да го реновираат тој дел или да платат за реновирањето, подразбира ширење на едните на сметка на другите.

Кога Црквата на Светиот гроб во Ерусалим била оштетена во земјотрес во 1927 година, биле потребни 30 години да се договорат ривалските конфесии за обновата и уште три години реновирањето да заврши.

Овој пат трите цркви се согласија, на интервенција на палестинската управа, реновирањето да го организира и финансира владата и меѓународни донатори.

- Нашиот претседател издаде декрет да се обнови покривот и да се подготви реставрација на Црквата во име на трите цркви и во соработка со трите цркви кои тоа очигледно не можат сами да го направат, рече палестинскиот министер за туризам улуд Даибес.

Експерти од Канада и Италија, меѓу другите земји, оваа година ја прегледаа Црквата и сега палестинските власти се надеваат дека трите цркви ќе потпишат планови за да може реновирањето кое ќе чини од 10 до 15 милиони долари, да почне во 2012 година.

Отецот Атанасиус, римокатолички свештеник, рече дека е потребно реновирање, а архиепископот Арис Ширванин од Ерменската патријаршија во Ерусалим потврди дека неговата црква го поддржува планот заедно со другите цркви. Меѓутоа, претставник на Грчката православна црква не одговори на молбата да ги прокоментира плановите за реконструкцијата.

Покрај другиот дел, покривот го изградил византискиот император Јустинијан во 6 век, по уништувањето на првобитната црква изградена над пештерата во која се родил Исус. Некои од дрвените структури од времето на Јустинијан се уште постојат. Во 1480 година, кога Витлеем бил под контрола на муслиманите, била дадена дозвола да се заменат. Бургундскиот војвода Филип испратил мајстори заедно со материјал, дрво и железо. Англиксиот крал Едвард Четврти испратил олово, а свештеник од Венеција обезбедил бродови.

Два века подоцна следела голема реконструкција.

Додека Светата земја била под контрола на Велика Британија од 1917 до 1948 година, се знаело дека покривот треба под итно да се замени, но Британците не можеле да се изборат со ривалството на разните конфесии кои ги поддржувале сили како Франција и Русија. Во средината на 19 век тензиите толку пораснале, што рускиот цар Николај поставил војска долж Дунав да му се закани на турскиот султан кој ги фаворизирал католиците за сметка на православните.

Британците успеале само малку да ја реновираат Црквата, а истото важи и за Јорданците кои владееле со Витлеем од 1948 до 1967 година и за Израелците кои го освоиле Западниот Брег таа година и го предале на Палестинската управа во 90-тите години.

Во 1997 година УНЕСКО заклучи дека некои мозаици и слики се толку оштетени што не можат да се обноват. Сличен случај бил со реновирањето на Црквата на Христовиот гроб, кога разни цркви ги надминале несогласувањата кога се заканила опасност црквата да падне, рече професорот на меѓународни односи Рејмонг Коен од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим.

Тој смета дека нешто слично се случило и со црквата во Витлеем.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »