логоFacebookTwitterYouTubeeMailТоплиот културен бран ќе зафати 21 македонска општина


Меѓу поатрактивните случувања се најавуваат настапите на Танецц, Влатко Стефановски, Сашо Гигов - Гиш, групите Баклава, Љубојна, Фолтин, а ќе бидат одиграни и бројни театарски претстави и прикажани култните македонски филмови. Сите настани ќе бидат бесплатни за посетителите


Повеќе од 110 културни настани ќе се случуваат во 21 македонска општина во текот на јули и август. Министерството за култура вчера го најави четвртото издание на манифестацијата "Топол културен бран", а Неготино, Берово, Велес, Кавадарци, Пехчево и Валандово се само дел од општините во кои од 20 до 31 јули и од 20 до 31 август ќе се случуваат бројни концерти, настапи на културно уметнички друштва, изложби, театарски претстави и перформанси...

И ова лето ќе имаме динамична, атрактивна и квалитетна културна програма, која ќе претставува вистинско уживање за сите граѓани и посетители на нашата држава. Проектот Топол културен бран" има за цел културата и актуелните културни содржини што ги финансира Министерството за култура да станат достапни до сите граѓани на Македонија. Наш приоритет е поттикнувањето на локалниот културен развој", изјави меѓу другото министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска на вчерашната прес-конференција на која присуствуваа и дел од градоначалниците во чии општини ќе се одвиваат културните настани.

Манифестацијата ќе започне паралелно во 8 општини, а граѓаните ќе имаат можност да уживаат во богатата културна програма. Меѓу поатрактивните настани кои се најавуваат се настапот на "Танец", концерти на солистите на Македонската опера и балет, на нашиот гитарист Влатко Стефановски, на групите Баклава, Љубојна, Фолтин и пејачот Сашо Гигов - Гиш. Љубителите на театарската уметност, пак, ќе можат да ги проследат претставите во изведба на македонските театри, а ќе бидат прикажани и култните македонски играни филмови. Предвидена е и програма за најмладите кои ќе имаат можност да го проследат Фестивалот на детски песни, како и театарската претстава од Македонски народни приказни. Сите изведби во рамките на манифестацијата којашто ќе заврши на 31 август со поп-рок концерт на велешките музички ѕвезди од 70-тите години на минатиот век, ќе бидат бесплатни за посетителите.

Резултатите од минатогодишното издание на "Топлиот културен бран" потврдија дека ја постигнавме целта и дека дисперзирањето на внимателно програмски селектираните културни настани, создаде силен културен импулс, што е потврдено со масовна посетеност на настаните", истакна Канческа - Милевска, додавајќи дека учеството на уметниците на манифестацијата е без паричен надомест. Присутните градоначалници, пак, ја поздравија иницијативата за културната дисперзија, која, како што велат, овозможи и жителите од помалите општини да ги проследат актуелните настани од македонската култура.


(Д.Т.)
Фото:Н.БатевВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

« »