логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Четириесетина настани на 51. „Охридско лето“ - отворањето во вторник со „Трилогија Романа“

Скопје, 6 јули 2011 (МИА) - Со грандиозниот мултимедијален проект „Трилогија Романа“, во продукција на познатата шпанска компанија „Ла Фура делс Баус“ и во изведба на Македонската филхармонија, во вторник во Античкиот театар свечено ќе биде отворен 51.   фестивал „Охридско лето“ на кој до затворањето на 20 август ќе има четириесетина содржини.

„Трилогија Романа“ во Охрид е дел од светската премиера на ова дело на италијанскиот композитор Оторино Респиги, кое минатиот месец  беше изведено и во Рим и во Валенсија. На сцената на Антички ќе бидат поставени два екрана со 3Д видеоматеријал, а меѓу нив ќе биде оркестарот со 96 музичари на Филхармонијата што ќе го води диригентот Андреас Вајзер.

Продукција „Ла Фура делс Баус“ од Барселона постои 32 години. Единствена е по некои атракции што ги има прикажано на сцена. Својата оригиналност ја претставува во престижните светски куќи.

Селекторката на музичката програма Гордана Јосифова-Неделковска денеска на прес-конференција соопшти дека на фестивалот ќе гостуваат звучни музички имиња, како Најџел Кенеди, меѓу најпродаваните виолинисти во светот, руската пијанистичка елита Алексеј Володин, Александар Гидин и Борис Березовски, а меѓу атрактивните ги спомна и настапот на Осум тенори од Русија и концертите на Влатко Стефановски и Стефан Миленковиќ и на Дуке Бојаџиев на 1, односно на 2 август во Античкиот театар. До крајот на фестивалот ќе има уште многу настапи на солисти од други земји и учество на македонски уметници.

- Годинашната програма се разликува од минатогодишната која беше ретроспективна. Повторно интенцијата на „Охридско лето“ е да се видат нови светски музички имиња кои досега не биле присутни на фестивалот. Импресивно е истражувањето по големиот број музички уметници кои биле на фестивалот во изминатите 50 години, но од друга страна, пак, фактот дека денеска во светот има плејада извонредни музичари кои секојдневно ги полнат салите на големите концертни центри е доволен предизвик да си поставам цел на фестивалот да доаѓаат уметници кои досега не биле, рече Јосифова-Неделковска.

Селекторот на драмската програма Ѓорѓи Јолевски рече дека годинашниот фестивал ќе изобилува со класика. - Повторно силни автори кои во  историјата на драматургијата оставиле печат, како Шекспир, Бормаше, Хајнер Милер, Еврипид..., рече Јолевски. Меѓу режисерите ексклузивци ги спомна Александар Морфов со „Мили ангели“ на театарот „Вера Комесаржевска“ од Санкт Петербург и Јозеф Наѓ со „Без наслов“ на Креативниот центар Каниџа од Србија.

Првпат ќе гостуваат Истарското народно казалиште од Пула  со „Електра“ во режија на Дамир Златар Фреј и Истражувачкиот театар Ателјекончон од Бергамо, Италија, со проектот „Сувенир 2“ кој ќе биде изведен во четири варијации на улиците низ Охрид на 5-ти и  на 6 август.

На 51. „Охридско лето“ ќе има и три премиери - „Свадбата на Фигаро“ на Македонскиот народен театар во режија на Левин Цуладзе, „Кабаре мистериозо“ на новоформираниот Охридски театар, во режија на Дејан Дамјановски, и „Медеја“ во режија на Нада Кокотовиќ која Битолскиот театар ќе ја изведе за затворањето на 20 август.

Покрај музички и сценски настани, фестивалот ќе понуди и  голем број изложби. Локациите се стандардни - Античкиот театар, црквата Света Софија и нејзиното предворје, Долни Сарај, Центарот за култура „Григор Прличев“. хс/паг/13:10 МИАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

« »