логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Новиот Устав на Унгарија го заштитува човечкиот живот од моментот на зачнувањето (16.06.2011)


Во изменетиот унгарски Устав, кој стапува на сила од 1 јануари 2012 година, стои дека човечкиот живот ќе биде заштитен од моментот на зачнувањето, пренесува CWN. „Човечкото достоинство е неприкосновено“, се вели во Уставот. „Секој има право на живот и човечко достоинство. Животот на ембрионот ќе биде заштитен од моментот на зачнувањето“.

„Еугениските методи, чија цел е селекција на луѓето, како и мерките кои го прават човечкото тело и неговите делови извор на профит, а и репродуктивното клонирање на луѓето се забранети“, се вели понатаму во документот.

Новиот Устав исто така изјавува: „Унгарија ја заштитува институцијата брак меѓу маж и жена и доброволно востановените сопружнички односи како и семејството како основа на постоењето на земјата. Унгарија го поддржува раѓањето на деца“.

Овие одредби во Уставот на Унгарија, засновани врз традиционалниот христијански поглед на моралните вредности, веќе предизвикаа осуда од страна на либералната организација Amnesty International.

Amnesty International на специјалната прес-конференција изрази „длабока загриженост“ од тоа што новиот Устав на Унгарија, донесен од страна на Националното собрание на оваа земја, „ги нарушува меѓнародните и европски стандарди за правата на човекот“.

„Воведената заштита на животот од моментот на зачнувањето (член 2), определувањето на бракот како сојуз меѓу маж и жена (член 50), воведениот доживотен затвор без можност за предвремено условно ослободување (член 4) и исклучувањето на сексуалната ориентација од листата на можни мотиви за дискриминација (член 15.2), е особено проблематично“, тврдат претставниците на Amnesty International.

Во врска со религијата, Уставот на Унгарија изјавува: „Секој има право на слобода на мисла, совест и религија. Ова право вклучува слобода да се одбере и да се смени религијата“. Уставот определува дека во Унгарија Црквата и државата се меѓусебно одвоени, а црквите се независни. Државата ќе соработува со црквите при решавањето на задачи значајни за општеството.

Денес населението на Унгарија брои 10 милиони луѓе. Од нив 59% се римокатолици, а на второ место по бројноста се протестантите (претежно калвинисти).

 

Извор: Sedmitza.ru

 

Преземено од:http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=4714Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…
Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 657
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 993
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 1320
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (26.03.2023)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (26.03.2023)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

о. Горан Стојчевски: Дија(ш)лог

о. Горан Стојчевски: Дија(ш)лог

Во Христа не се укинуваат разликите туку во Него стануваат сите едно без да се мешаат. "Но не се молам само за нив, туку и за оние, што по нивните...

Поука на денот (18.03.2023)

Поука на денот (18.03.2023)

Зoштo нeкoи дoбрo oбразoвани луѓe и крстeни какo христијани oтпаѓаат oд христијанствoтo и паѓаат на филoзoфијата и на научнитe тeoрии, какo на нeштo пoвистинскo oд христијанствoтo? Oд двe главни причини:...

БEСEДА  за Христoвитe дeла

БEСEДА за Христoвитe дeла

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

† БЕСЕДА ВО ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ(12.03.2023)

† БЕСЕДА ВО ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ(12.03.2023)

  Ослободувањето од гревот е ослободување од најстрашната болест, затоа што физичката болест е возможна само во физичкиот свет, а гревот е болест која ја разрушува душата, ја заразува со...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (05.03.2023)

Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (05.03.2023)

Согласно опитот на сите Светии, единствен темел на вистинскиот духовен живот е вистинската вера. Вистинската вера го соединува човекот со Бог. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено значи и...

Александар Несторовски:НЕДЕЛА СИРОПУСНА / СВ. АП-ЛИ АКИЛА И ПРИСКИЛА 26/02/2023

Александар Несторовски:НЕДЕЛА СИРОПУСНА / СВ. АП-ЛИ АКИЛА И ПРИСКИЛА 26/02/2023

Со зборовите за покајание Господ ја започна својата наука, а со зборовите на простување ја заврши. Покајанието е семе, простувањето е плод. Никакво покајание нема вредност без простување. Да не...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

« »