логоFacebookTwitterYouTubeeMail


8 јуни 2011

euroactiv.com

Приватните часови е бизинис кој цвета во Европа, во кој родителите од Франција и Германија трошат повеќе од 3 милијарди евра годишно на дополнително образование за нивните деца, стои во новиот извештај.

И во поголемиот дел од Европа постои истиот тренд - иако сумите не се толку високи во сите држави - додека родителите издвојуваат се поголеми суми за да им обезбедат на своите деца дополнително знаење покрај државното образование, се вели во извештајот на Европската унија.

Покрај потенцирањето дека се трошат огромни суми на „образование од сенка“, извештајот истакнува како овој тренд ги продлабочува нееднаквостите во Европа, кога децата на побогатите родители имаат шанса да добијат дополнително знаење, со што се создаваат разлики кои можат да имаат долгорочни социјални импликации.

„Образованието од сенка достигна толкави мери и имаат толку силно влијание врз соцјалната еднаквост, врз економијата на знаења, врз работата во училиштата и во животот на децата и семејствата, што мора да биде истакнато“, пишува Марк Бреј, автор на книгата „Предизвиците на образованието од сенка“, која излезе минатата недела.

Извештајот е резултат на истражување кое се спроведе во различни држави во изминативе четири години, и покажува дека секторот на француското образование од сенка во 2007 вредело 2,2 милијарди евра, а се проценува дека расте по 10 проценти годишно.

Во Германија годишно се троши од 900 милиони до 1,5 милијарди евра за дополнителни часови, од кои најголемиот дел е во степенот на средното образование. Во Франција и Белгија приватните часови можат да чинат и повеќе од 30 евра по час.

Во јужна Европа, каде државното образование се стреми да го стигне она од северот, исто така има голем тренд на дополнително учење, каде родителите во Кипар, Грција, Шпанија и Португалија трошат големи суми за нивните деца, иако користа од ова е привилегија за оние деца од побогатите семејства.

Дури и во Скандинавија, која е често на врвот на глобалните листи за квалитет на државно образование, исто расте трендот на дополнително учење.

„Приватните часови многу помалку се за ученици кои имаат вистинска потреба за помош која не можат да ја добија на училиште, и многу повеќе се во врска со справувањето со конкурентските предности на веќе успешните и привилегираните“, вели Јан Трушчински, раководител на одделот за образование и култура во Европската комисија, која го подготви овој извештај.

Европска индустрија вредна повеќе милијарди

Студијата отрива дека повеќето приватни часови ги користат побогати и обично градски семејства, наспроти работничката класа. Во некои земји приватните часови се вообичаени помеѓу семејствата кои веќе плаќаат за приватно школување, со што исто така се продлабочуваат социоекономските разлики.

“Сеж е оставено на пазарните услови, со што приватните часови ги овозможуваат и ги зголемуваат неднаквостите“, вели Бреј во извештајот. „Семејствата со поголеми приходи можат да си дозволат и повеќе и поквалитетни приватни часови“.

Освен што имаат социоекономско влијание, извештајот истакнува колку голем станува бизнисот со приватните часови.

Во Франција, Белгија, Британија, Ирска и насекаде, расте бројот на компании кои обезбедуваат дополнително домашно школување.

„Индустријата за приватни часови е растечки извор на вработувања, како и начин за многу мејнстрим наставници да стекнат дополнителни приходи“, вели Трушчински. „Ова е една од причините зошто и владите и синдикатите се обидуваат да ја избегнат оваа тема“.

И покрај милијардите кои се плаќаат за приватни часови, во многу држави ова не е регулирано, па затоа давањето приватни часови е вон реалните државни даночења, се вели во студијата.

Земањето приватни часови се смета за толку важно што трошоците на родителите на Кипар и во Грција достигнува до 20 проценти од државните буџети за образование во овие држави, се вели во извештајот. ат/ссм/12:00МИАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 999
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5474
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 740
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »