логоFacebookTwitterYouTubeeMail

НА СВЕТИКЛИМЕНТОВИОТ УНИВЕРЗИТЕТ


Академијата уште во 2004 година, со решение на Владата, за своја летна резиденција ја доби на користење куќата на Уранија. Сега најверојатно овој објект, еден од најрепрезентативните во Охрид, ќе се врати на Завод и Музеј Охрид


plaosnik.ubav.jpgМакедонската академија на науките и уметностите ќе добие летна резиденција на Плаошник, во рамките на возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет.

Директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман вели дека така одлучил Одборот, кој ги избира проектите кои ќе бидат застапени во рамките на Светиклиментовиот универзитет, кој ќе биде готов до крајот на 2009 година.

Кузман додава дека МАНУ ќе има резиденција таму, исто како и Колумбија Универзити, со цел да му се даде поголемо значење на просторот.

МАНУ уште во 2004 година, со решение на Владата, за своја летна резиденција, ја доби на користење куќата на Уранија. Сега најверојатно, овој објект, еден од најрепрезентативните во Охрид ќе се врати на користење на Завод и Музеј Охрид.

Директорот на Завод и Музеј Охрид, Јордан Трца вели дека Академијата plaosnik.ubav1.jpgвеќе три пати одбивала да го преземе објектот кој поради архитектонските нарушувања и фактот дека куќата може да се урне и дека е потребна итна санација.

Пред една година со средства на Министерството за култура делумно беше санирана фасадата на куќата, бидејќи по пороен дожд еден дел од куќата беше урнат.

-Куќата на Уранија треба статички да се зајакне. Во иднина би било добро во куќата да биде поставена етнолошка поставка со покуќнина типична за Охрид од 19 век. Ваква поставка не само што бараат домашните туристи, туку и странците кои во Охрид ги има во текот на целата година, вели Трца.

Во моментов еден кат од куќата на Уранија е посебно уреден и таму се снима филмот посветен на Кемал Ататурк.

Анита ЈОВАНОСКАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »