логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Скопје, 2 ноември (МИА) - Во периодот од 18 до 20 век пред нашата ера постоел народ со извонредно познавање на Сонцето и Месечината кој ја познавал тајната на затемнувањето на овие небесни тела. Овој народ создавал лунарен календар и го организирал своето живеење според него, ова го потврдуваат четирите посебни маркери за набљудување на почетниот циклус на затемнување на Сонцето и Месечината кои се откриени на опсерваторијата во Кокино стара повеќе од 35 века, изјави денеска Ѓоре Ценев, раководител на археоастрономските истражувања на опсерваторијата.

- Археоастрономската анализа резултираше со две значајни откритија кои, всушност, го дефинираат лунарниот календар од Кокино, а помагаат и во мерење на лунарните месеци во должина од 29 и 30 дена, рече Ценев,на денешната прес-конференција. 

Според него, циклусот затемнувања се повторува по извесно време, а тој период е познат како Сарос и има должина од 18 години 11 дена и 8 часа. Во Сарос има вкупно 70 затемнувања. Пресметано е дека по три сароси, односно на период од 54 години и 34 дена ќе се следат затемнувањата на Месечината од истото место и во исто време. Тие не го знаеле циклусот Сарос, но имале совршено познавање на тригодишниот циклус, објасни Ценев. 

Најстариот откриен маркер на Кокино е од 1917 година пред наша ера. Маркерите се на растојание од 54 години и 34 дена и другите се од 1863 година, 1809 година и 1755 година пред нашата ера, објасни раководителот на археиастрономските истражувања, кој посочи дека по 1700-та, односно меѓу 15 и 17 век п.н.е. не постојат маркери, што би значело дека нешто се случило тогаш. Мистерија е дали тој  народ  исчезнал или го сменил култот.

- Народот од дамнина верува дека постојат три света нашиот, горниот и долниот свет, но овие народи кои опстојувале пред 4000 години живееле во единство со светот. Има голема разлика со тоа каков однос имале тие луѓе со вселената. Но, треба да се посочи дека тие имале огромна власт со тоа што ги предвидувале затемнувањата. Луѓето отсекогаш затемнувањето го поврзувале со магиски и лоши сили па затоа и се плашеле од тоа, истакна Ценев.

Во 2001 година архелогот Јовица Станковски од Народниот Музеј во Куманово  во близината на селото Кокино откри големо наоѓалиште на керамика од бронзениот период. Локалитетот зафаќа површина од околу 5000 м2 скалесто поставен на две платформи веднаш под планинскиот врв Татиќев Камен со надморска висина од 1013 метри.

На денешната средба со новинарите, одговорните од Планетариумот МКЦ апелираа уште еднаш дека локалитетот Кокино мора да биде заштитен, дека тој е од непроценливо богатство и дека се уште во Македонија нема туристичка понуда за овој локалитет. Тие во моментов работат со средства од американската влада,  во износ од 23 илјади долари. Од релевантните институции во земјата се бара заштита на локалитетот за кој интерес има и од УНЕСКО.  фп/хс/8:23Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »