логоFacebookTwitterYouTubeeMail

38.machenici1

Елвира, наставничката која се покажа како штит
за да го спаси животот на еден ученик во пукотницата на Казан

Царство небесно драга Елвира

Социјалните мрежи и’ оддаваат почит на оваа 26-годишна наставничка која предаваше англиски во училиштето кое беше нападнато.

Почит на социјалните мрежи на наставничката убиена во пукотницата на едно училиште во рускиот град Казан, каде загинаа девет лица, од кои седум ученици. Елвира Игнатјева, 26-годишна девојка која четири години предаваше англиски јазик во Училиштето Број 175, беше застрелана од напаѓачот токму во моментот кога се обидуваше да го спаси животот на еден од учениците.

„Таа излезе во ходникот и тие ја убија“, изјави полицаец од градот Казан. „Според првичните извештаи на очевидци, Игнатјева се обиде да спаси еден од учениците“, додаде изворот за локалните медиуми. „Таа го тргна момчето од напаѓачот и застана пред него, всушност се најде меѓу него и детето. Раната што ја здоби се покажа како фатална“.

 Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои лични фотографии уживајќи во прошетки и ноќни излегувања. „Не е толку тешко да си го направиш животот среќен“, напиша таа на 1-ви февруари. Треба само да престанеш да мислиш дека среќата е можна само на некое место таму, во иднина, и да научиш да уживаш во секој вистински момент, овде и сега“.

        
„Елвира Игнатјева, 26 годишна наставничка по англиски јазик, го даде својот живот за другите.
Таа турна настрана едно девојче пред метата на пиштолот на убиецот и застана помеѓу него и децата.‘‘
(- Руслана Боширова на инстаграм)https://twitter.com/i/status/1392217974753406982

„Видео направено во една од училниците. Наставничката им кажа на учениците да се скријат и да бидат мирни, додека таа стражареше до вратата, подготвена да се фрли помеѓу стрелецот и децата.’’- (Руслана Боширова на инстаграм)


Игнатјева дојде во училиштето во 2018 година, истата година кога Илназ Галјавиев, извршителот на масакрот, заврши во едукативниот центар. Другата наставничка која го загуби животот во нападот беше идентификувана како Венера Аизатова (55), наставничка по математика и признаена со награда за нејзината педагошка работа со користење на нови технологии.

Во меѓувреме, Руската Република Татарстан во средата се прости со деветмината починати. Според она што го изјавија официјалните извори на власта, немаше заеднички погреб, но секое семејство, кое ќе добие финансиска помош од еден милион руби (околу 13.500 американски долари) од властите, одлучи каде ќе го каже последното збогум на својата сакана личност.

Шест повредени деца продолжуваат да се борат во тешка и многу сериозна состојба. Во исто време, осум жртви на настанот ќе бидат пренесени во Москва на лекарско лекување во руската престолнина. „Авион од Руското Министерство за Вонредни Состојби веќе е тука и во следните неколку часа повредените, пет деца и три возрасни лица, ќе бидат префрлени во најдобрите болници во нашата земја“, рече лидерот на Татарстан, цитиран од агенцијата Интерфакс.

~ извор: https://www.larazon.es/internacional/20210512/4lh27erepjcfxmdemd3wf4yowq.html

 

Подготви: Снежана Корнет

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »