логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Haralampij

Вечната дилема и полемика – дали тие што имаат повеќе пари се посреќни или пак, посреќни се оние кои имаат повеќе време? Анализата ја пренесува порталот Hybrid.mk!

Студија на Харвард, објавена неодамна, открива дека најсреќните луѓе имаат повеќе време и помалку пари. Односно, наместо да трошат време за да заработат пари, навистина среќните луѓе ги трошат парите за да добијат време.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе претпочитаат време отколку пари.

Најочигледен факт за бизнисот е дека трошите време за добивање пари. Појдовната идејата е дека колку повеќе пари имате, толку побезбедно ќе се чувствувате. Но, што ако таа претпоставка е заблуда? Токму тоа го тврди и новото истражување.

Анкетата објавена од „Харвард Бизнис Ривју“ опфатила 100.000 возрасни работници. Од нив се дознава дека оние кои биле подготвени да се откажат од заработка повеќе во корист на слободното време, доживеале поисполнети социјални врски, задоволувачка кариера и поголема радост и севкупно пријавени поголеми стапки на општо задоволство.
Што се случува?

Авторот на студијата, Ешли Виланс тврди дека луѓето кои претпочитаат време пред пари – можеби со тоа што одбиваат долгорочни промоции или задачи за аутсорсинг – имаат подобар квалитет на живот.

Виланс го идентификува ова како нешто што се нарекува изобилство на време, што звучи како – луксуз, да имате доволно време да ги направите работите што ги сакате. Таа и нејзиниот тим ги анализирале податоците од институтот Галуп и утврдиле јасна шема: луѓето кои имаат доволно време се посреќни, помалку депресивни, доживуваат поголема радост, вежбаат повеќе, јадат подобро, се попродуктивни.
Зошто се случува ова?

Од повеќе причини, скоро сите се поврзани со начинот на кој го забележуваме и погрешно го разбираме значењето на нашето слободно време.

Луѓето обично преферираат пари на сметка на нивното слободно време, верувајќи дека ќе се чувствуваат подобро поради повисоките приходи. Но, сепак, енергијата на луѓето кои заработуваат повеќе пари не се претвора во среќа и претежно се манифестира со повеќе време посветено на работата. Tоa докажано ги прави луѓето помалку задоволни. Екстра заработка не значи екстра среќа, освен ако не ги искористите тие пари за да си откупите слободни часови во тек на денот.

Вреди да се напомене дека луѓето кои се борат да врзат крај со крај или кои се чувствуваат несигурни во врска со својата финансиска иднина, честопати се чувствуваат посреќни кога избираат пари, вели авторот на студијата, Ешли Виланс.

Во студијата се коментира дека денес е лесно да бидеме заведени затоа што парите се многу моќен симбол во нашата култура. Тие често пати се знак на успех, статус и социјално одобрување.

Сепак, кога станува збор за вашата општа благосостојба, можеби е време да преиспитате што реално може да направи потенцијалот за висока заработка за вас. Ако успехот го користите за да се осигурате дека ќе имате повеќе време и простор да се справите со другите аспекти на животот надвор од работата, веројатно ќе ви донесе корист. Но, работата со цел чиста заработка и профит, особено во замена за слободни часови од вашиот живот, се покажа дека не е најмудриот пат кон среќата.

 

 

Извор:

https://inovativnost.mk/2021/03/02/%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%85%d0%b0%d1%80%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4-%d0%ba%d0%be%d0%b8-%d0%bb%d1%83%d1%93%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d1%81/

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Колкава е потребата на човека од храм, од место каде ќе се среќава со Бога, од место каде ќе може молитвено да Му се обрати на Господа, па колку и...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

« »