логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 ДИРЕКТОРОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ ВО  ОСЕТА НА ИНФОРМАТИЈАДА 2014
Директорот на агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска дојде во официјална посета на  ден од работните денови на петдневното информатичко дружење  нформатијада 2014.
Тој ги посети спортските активности кои се дел од Информатијадата и самиот се увери во  портскиот карактер кој е еден од симболите на овогодинешната манифестација.  Фудбал, ракомет, кошарка, одбојка се само дел од спортовите кои оваа година се дел од спортската
програма на Информатијада.
-
„Ми беше навистина голема чест да присуствувам на овогодинешната Информатијада која  ваа година за првпат се одржува во Република Македонија, а на која учество земаат над  00 студенти од нашата држава и регионот. Она што е навистина значајно е фактот што покрај официјалниот работен дел со едукации и натпревари, студентите можат и да се натпреваруваат во неколку спортски дисциплини и практично да го поттикнат физичкиот
развој и здравјето кај младата популација.
За пофалба е тоа што овие млади даваат пример на останатите како преку учењето може да се промовира здравиот начин на живот и
спортувањето како многу важен дел од развојот на младите.“–изјави Спасески.
Директорот освен што посети еден од спортските
натпревари, тој самиот се увери во убавата
атмосфера на хотелот Десарет во која младите информатичари наредните денови ќе продолжат да
ги покажуваат своите способности во науката и спортот
.
ВО ПРИЛОГ НА СООПШТЕНИЕТО ВИ ИСПРАЌАМЕ ТЕКСТ И ФОТОГРАФИИ ОД ПОСЕ
ТАТА НА
ДИРЕКТОРОТ СПАСЕСКИ НА ИНФОРМАТИЈАДА 2014.
ЗА ДОПОЛНИТЕЛНИ ИЗЈАВИ/ИНФОРМА
Ц
ИИ, КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ НА
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
ИЛИ НА ТЕЛЕФОН 071453252.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »