логоFacebookTwitterYouTubeeMailПрв реферат: Односот на Хрушчов кон скопскиот земјотрес

Стогодишнината на Букурешкиот мировен договор од 1913 година и неговите долгорочни последици за Македонија МАНУ ќе ја одбележи со научен собир, на кој еден од главните реферати ќе му биде посветен на придонесот на поранешниот лидер на некогашниот Советски Сојуз, Никита Хрушчов, во справувањето со последиците од скопскиот земјотрес.

Рефератот, кој ќе го поднесе Kонстантин Никифоров, кој е на чело на Институтот за славистика на Руската академија на науките, ќе се слушне на утрешниот почеток на Македонско-рускиот научен собор во Академијата. Тој е и предводник на осумчлената делегација на руските научници што ќе учествуваат на собирот, кој е дел од редовните научни среќавања меѓу македонски и руски академици посветени на различни теми. И другите седум реферати на руските научници не се занимаваат директно со причините и последиците на двете балкански војни и Букурешкиот договор од аголот на руската државна политика во тој период, туку со јазични и литературни теми.

Од македонска страна координатор на овој проект е академик Блаже Ристовски, кој на вчерашната конференција за печат се обиде да објасни зошто реферат со ваква тема се нашол меѓу научните трудови што треба да откриваат нови димензии на Балканските војни и Букурешкиот договор, кој има тешки последици за македонскиот народ.

- Учесниците на научниот собир сами ги избираат темите согласно своите интереси. Носечките реферати отсуствуваат поради чувствителноста на темата, а и луѓето што работат на оваа проблематика се ангажирани на повеќе собири. Нив ги имаше во повеќе земји во соседството и ~ беа посветени на годишнината на балканските војни. За нови сознанија потребни се нови истражувања - ни одговори академик Ристевски на нашето прашање зошто реферат за Хрушчов и за скопскиот земјотрес си најде свое место на научниот собир.

Другите руски реферати, на пример, му се посветени на двата лика од романот „Пиреј“ на Петре М. Андреевски, на судбината на словенското население во Егејската Македонија, на видувањата на Лав Троцки за балканските војни. Само за неколкуте труда, какви што се, на пример, „Русија, Србија и македонското прашање во почетокот на 20 век“ или „Одразот на Букурешкиот договор во внатрешната политика на РМ 1991-2001 година“ може да се каже дека одговараат на темата зададена на научниот собир.

Академик Ристевски додаде дека по толку години не може да се очекуваат ексклузивни сознанија за Букурешкиот договор со кој етничката територија на која живее македонскиот народ беше поделена меѓу неколку балкански држави.

- Познати се договорот и сите негови детали. Нам ни се важни последиците, а тие се одразуваат во јазикот и во културата. Затоа имаме разновидност. Букурешкиот мировен договор е акт што е судбоносен не само за Македонија, туку и за поширокиот регион на Балканот. Овој договор најмногу ја засега Македонија, која со него прв пат беше поделена и како територија и како народ. Со него е определена судбината на Македонија, која денеска е во позиција да ~ се негира и вековното име - рече академикот.

Од друга страна, универзитетскиот професор во пензија Владо Поповски, кој е на листата на учесници, ни изјави дека не му е разбирливо каква врска има трудот за Никита Хрушчов и скопскиот земјотрес со Букурешкиот договор.

- Точно е дека Хрушчов го посети Скопје по земјотресот и многу помогна, но тоа нема врска со темата на собирот. Реферат со таква тема требаше да биде одбиен од организацискиот одбор. Не ми е разбирливо како Одборот го прифатил. Тоа е иронија. Ако е темата зададена, таа треба и да се почитува - изјави Поповски.

Тој додаде дека нема да се појави на собирот бидејќи не стасал да го напише својот реферат, кој беше посветен на темата „Русија и делбите на Македонија“.

Од македонска страна ќе учествуваат дваесетина научни истражувачи, кои ќе имаат трудови на различни теми.

Познато е дека рускиот комунистички лидер Никита Хрушчов, на чело на СССР, го наследи диктаторот Јосиф Всарионович Сталин и веднаш се дистанцира од него со силна критика. Тој го посети Скопје веднаш по катастрофалниот земјотрес со тогашниот југословенски водач Јосип Броз Тито. СССР даде голема парична и материјална помош за отстранување на тешките последици од стихијата. Неколкумина скопјани во своите сеќавања ги наведуваа средбите со Хрушчов меѓу разрушените згради.

Миновски: Европските големи сили го прекројуваа Балканот

Научен собир на тема „Македонија во балканските војни, Букурешкиот договор – 100 години потоа“ ќе се одржи и денеска, во организација на Организацијата на резервните офицери, Институтот за историја при Филозофскиот факултет на УKИМ и на Институтот за национална историја.

- Настаните треба да ги поставиме во поширок историски контекст. Досега главно се анализирани во однос на времето во кое се случувале. Ние сакаме да дадеме оцена на настаните и на рецидивите по едно столетие. Сметаме дека таа историска дистанца е најсоодветна за да се претстават и балканските војни и Букурешкиот договор, но и с` што е со нив поврзано, сите процеси и во Македонија и на Балканот – изјави професор Михајло Миноски, претседател на организацискиот одбор.

Тој додава дека треба да се даде научно видување за Македонија и македонското прашање во пошироки рамки.

- Kолку и како европскиот фактор имал влијание во промените и процесите на Балканот, с` до современите процеси кај нас. Тука е и аспектот како се одвивале процесите на меѓународното етаблирање на Македонија во тие констелации на Балканот и во Европа. Да објасниме и како европските големи сили го прекројуваа Балканот, да се покаже дека се има континуитет - вели Миноски. (И.K.И.)

Бранко ЃорЃевски- Дневник

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »