логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 На иницијатива на професор Ричард Грејсон, научен соработник, писател и лектор на оксфордскиот универзитет и члена на БАФТА (Британската академија за филмска и телевизиска уметност) на 16-ти мај на универзитетот во Оксфорд, Велика Британија, се одржа долго најавуваната презентација на македонскиот игран филм “Трето полувреме“.
Пред тристотина званици, академски професори, филмски автори, новинари, уметници и интелектуалци, професорот Грејсон во својот вовед зборуваше за настаните кои го инспирирале овој филм, за историјата на Македонија во Втората светска, нејзиниот анти-фашистички отпор и трагедијата на македонските Евреи испратени во концентрациониот логор Треблинка од страна на бугарските окупациски сили. Крајот на проекцијата беше проследен со овации, а потоа беше организиран и видео линк со Лос Анџелес, односно со авторот на филмот Дарко Митревски кој околу половина час одговараше на прашањата на публиката желна да дознае нешто повеќе за Македонија, автентичните луѓе и настани врз кои е базирана оваа филмска приказна, како и за условите во кои филмот е создаван. Особено интересно за англиската публика (земја во која е роден фудбалот) беше да го слушне податокот за едновековната фудбалска традиција во Македонија и за популарноста на овој спорт во предвоеното Скопје, а со аплауз беше проследено признанието на режисерот дека е “најголемиот фудбалски анти-талент кој го дала земјата на Панчев и Пандев“. Филмот ја разбуди љубопитноста на публиката да дознае нешто повеќе и за македонските филмови и македонската кинематографија.
Промоцијата заврши со коктел, а за настанот извести и Би-Би-Си во својата редовна програма. Инаку овој филм досега е откупен за дистрибуција во САД, Франција, Австралија, Јужна Кореја, Кина и Јапонија.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »