логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Традиционална културно-историска манифестација „Денови на Јустинијан Први” (13.05.2013)

Програма:

 

понеделник, 13. мај - МКЦ

12:00 Регистрација на учесниците

15:00 Свечено отварање на фестивалот и Master class (мајсторскиот клас) по византиско-црковно пеење на Игор Зироевич (Институт „Симон Карас”, Атина, Грција). Поздравно слово на организаторот и предавачот.

15:20 Предавање: „Симон Карас и неговиот метод – смисла, принцип и начин на употреба.”

20:00 Претставување на книгата “Антологија на Божествената литургија” прв том, на Игор Зироевич. Говорат: проф. д-р Јане Коџабашија, м-р Димитри Кумбароски и Игор Зироевич.

 

вторник, 14. мај - МКЦ

14:00 Промоција на севкупниот творечки опус во областа на византиското црковно пеење на нашиот еминентен византолог проф. д-р Јане Коџабашија по повод јубилејот 71 година од неговото раѓање. Говори: м-р Мирјана Павловска – Шулајкова (СОКОМ)

15:00 Предавање: „Енергиите на карактерите за израз, по методот на Симон Карас.”

16:00 Пеачка работилница: Практична примена на методот на Симон Карас

20:00 Претставување на ЦД-та „Христос во градот Витлеем” на Српскиот византиски хор, Пеење на божиќниот богослужбен круг. Говорат: д-р Ристо Солунчев, м-р Димитри Кумбароски и Игор Зироевич.

 

среда, 15. мај - Универзитет Евро-Балкан

10:00 Лекција на Игор Зироевич на тема: “За принципите и проблемите при пренесување на невматските текстови од средновизантиска и нововизантиска нотација на петолиниски систем.”

 

среда, 15. мај - МКЦ

15:00 Пеачка работилница: Практична примена на методот на Симон Карас.

20:00 Разговор (онлајн) со д-р Георгиј Константину (Атински конзерваториум) за византиското црковно пеење. Разговорот го води Игор Зироевич.

20:00 Театарска претстава: “Последната ноќ на Јустинијан Први” – монодрама во изведба на Петар Темелковски

 

четврток, 16. мај - Универзитет Евро-Балкан

11. 00 Предавање на м-р Георгиј Секулоски на тема: “Некои аспекти на мелодиското акцентирање на црковните текстови и влијанието на истите врз ритмиката. Музикографијата и редакторскиот процес во источното црковно пеење.”

 

четврток, 16. мај - МКЦ

15.00 Пеачка работилница: Практична примена на методот на Симона Караса.

20.00 Пеачка работилница: Претставување на постигнувањата на учесниците во мајсторскиот клас. Затварање на мајсторскиот клас.

 

петок, 17. мај - соборен храм Пресвета Богородица

21:00 Свечено затварање на фестивалот со концерт на Македонскиот византиски хор „Хармосини”, хороводец: Ристо Солунчев. Специјален гостин на коцертот протопсалт Георгиј Секулоски.

 

Биографија на предавачот:

Игор Зироевич е роден 1977 година во Требиње. Од 1997 година се наоѓа на студиски престој во Атина. Студирал и дипломирал на конзерваториумот Никос Скалкотис кај познатите атински протопсалти и учители како: Ангелопулос, Ангелидис, Константину, Арванитис. Последипломски студии завршил на Атинскиот конзерваториум во Атина. Се занимава со мелотворење, толкување (дешифрација) на стари ракописи, изучување на теоријата на музиката, музичка палеографија, пишување научни трудови, химнографија и образование. Мелотворил мноштво црковни песни и служби на повеќе јазици. Неговите најзначајни научни трудови се однесуваат на музичката теорија, палеографијата, нотациите и изразите. Особено интензивно се занимава со изучување на музичкиот израз и предание на Света Гора. Во соработка со манастирот Хиландар го подготвува за печат севкупниот богослужбен и образовен реперотар на црковно пеење на црковнословенски и српски јазик.

Во Атина како протопсалт служел во повеќе храмови. Во моментот завзема место на Лампадариј при универзитетскиот храм „Воведение на Пресвета Богородица – Капникарија”, во центарот на Атина. Професор е и основач на школата за византиско пеење при храмот Св. Герасим во Атина.

Основач е на Научно-истражувачкиот центар Троеручица во чии рамки го води Српскиот византиски хор, Хорот на псалти Троеручица, и Интернет школата за црковно пеење Троеручица (која е и прва интернет школа за црковно пеење во светот). До сега има снимено 6 ЦД-а (три дупли) со свои мелотворби, но и химнографски текстови на црковнословенски и грчки јазик. Во рамките на активностите на Научно – истражувачкиот центар Троеручица ја истражува хиландарската ракописна библиотека и подготвува за печат детален каталог на музичките ракописи од овој манастир.

Во Август 2011 година заедно со манастирот Хиландар го организираше Првиот летен семинар за византиско пеење, каде беше главен предавач. Во септември 2011 година во соработка со една од најважните и најактивни грчки црковно-пеачки школи Институтот “Симон Карас” отвара отсек за византиска музика наменет пред сè за студенти од словенското говорно подрачје.
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »