логоFacebookTwitterYouTubeeMail


02_NUB_Sv_KO-640
Отворени новите простории на Американското катче во НУБ „Св Климент Охридски“
Четврток, 24 Јануари 2013 21:00
Е-пошта Печати PDF

Во Скопје денеска се отворени новите простории на Американското катче, место каде граѓаните може да добијат повеќе информации за Соединетите Американски Држави, да учат и да се запознаат со американската култура, уметност, историја, но и политика. Американското катче во НУБ ќе нуди бесплатни информации за САД преку книги, списанија од различни области во печатена и електронска форма како и бесплатен пристап до интернет. Тоа ќе биде место и на бројни предавања, проекција на филмови, работилници, дискусии, а ќе нуди и можност за консултации, студии и студиски престој во САД.

05_NUB_Sv_KOa-250

На свеченоста се обрати министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, која посочи дека Американското катче е информативен центар и главен поттикнувач на меѓукултурната и образовната размена на искуства меѓу домашната и американската јавност.

 - Соединетите Американски Држави се наша голем стратешки, политички, економски и културен поддржувач и денеска навистина можеме да се гордееме со сето она што успеавме низ годините да го постигнеме. Катчето во Скопје, заедно со останатите четири кои функционираат во државата се само уште едно место повеќе каде заеднички можеме да размислуваме и да ја планираме иднината истовремено зацврстувајќи ги партнерските односи и искреното пријателство меѓу македонскиот и американскиот народ, рече Канческа-Милевска.

05_NUB_Sv_KOa-250- Централната локација на катчето ќе овозможи тоа да пружа информации, активности и можности за уште повеќе граѓани особено за студентите  од околните институции. Понудата што катчето ја има во комбинација со понудата на НУБ ќе овозможи повеќе ресурси за повеќе луѓе во овој убав и природен простор. Како едно од 800-те американски катчиња и простори во светот Американското катче во Скопје ќе овозможи пристап до најновите исцрпни информации за САД и ќе ги поврзе американските граѓани со тие на земјата домаќин преку дискусии за политиката, културата и вредностите на САД, рече амбасадорот Волерс.

Според него, како што Македонија се соочува со сопствени предизвици, политички, економски или социјални, ова Американско катче ќе претставува место каде што луѓето ќе можат да дојдат да истражуваат нови идеи и да ги следат своите соништа за подобар свет.

- Сакаме другите да учат од нашите успеси, но и од нашите предизвици и грешки и да ги примат материјалите и искуствата со цел да изградат сопствени поцврсти заедници. Се надевам дека многумина ќе ги искористат бројните програми што ги нуди катчето, порача амбасадорот Волерс.

Според директорот на НУБ „Свети Климент Охридски“ Миле Бошевски една од задачите и функциите на Националната библиотека е да ја запознава македонската јавност со културното и научното богатство и можности на другите земји и да ги приближува културно историските вредности на нашиот народ до другите народи. Тоа, додаде, се поклопува со мисијата на американските катчиња да градат мостови меѓу народите.

Во НУБ, покрај Американското катче, веќе функционираат и Британскиот совет, германската читална, Домот на кинеската култура и руската читална. Катчето во Скопје прв пат беше отворено во 2005 година во простории на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“.

 

Извор: Минстерсво за култура на Р:Македонија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »