логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Реакција на Министерството за култура на вчерашната прес-конференција на ММИ

23 јануари 2013

Во врска со изјавите изнесени на вчерашната прес-конференција на Организацијата за колективно управување на правата на произведувачите на фонограми и уметниците-музички изведувачи „ММИ“ – Скопје, Министерството за култура  ја информира јавноста за следново:

Република Македонија, согласно со ратификуваните и прифатените меѓународни конвенции, договори и други документи, како и согласно со Уставот на РМ, е обврзана да ги гарантира правата што произлегуваат од творештвото.

Во Законот за авторското право и сродните права, како и во другите прописи од областа на културата, се инкорпорирани сите меѓународни правни регулативи со кои се обезбедува  највисок степен на заштита на авторското право и сродните права.

Авторското право е неприкосновено право кое се цени секаде во светот и сите здруженија за колективно управување во Република Македонија  кои имаат дозвола за колективно управување со авторските права се обврзани да дејствуваат во согласност со законските норми и да ги почитуваат.

Јасно потенцираме дека Министерството за култура работи и дејствува во согласност со надлежностите утврдени во Законот за авторските и сродните права и во изминатиов период со ниедно свое дејство не ја попречило работата на организациите за колективно управување. Напротив, уште еднаш нагласуваме дека Министерството за култура, во интерес на остварувањето на колективното управување, во повеќе наврати апелираше до организацијата ММИ и до корисниците да преговараат, односно договорно да ги регулираат меѓусебните права и обврски, нешто што е предвидено во самиот Закон и што мора да се почитува.

Дали нешто успешно ќе функционира, не зависи само од законските предуслови, туку и од управувачките капацитети на претставниците кои ја раководат организацијата во името на авторите, односно носителите на сродните права, а особено од ефикасната соработка со корисниците, заради изнаоѓање заеднички решенија кои ќе бидат од заемен интерес за носителите на правата, корисниците и на пошироката општествена заедница. Изјавите на извршниот директор на организацијата ММИ, г. Бодан Арсовски, дека Законот за авторско право и сродните права донесен во 2010 година не профункционирал се навистина загрижувачки бидејќи тие укажуваат дека ова здружение не ги познава доволно одредбите од овој Закон и дека очигледно не знае да ги примени законските прописи за авторското право кои во РМ имаат веќе 60-годишна традиција.

Потенцираме дека потребата за изменување на одреден Закон се согледува низ повеќе параметри и дека истата не треба да се раководи од потребите на само еден субјект.

Повторно препорачуваме здружението ММИ сериозно да се посвети на своите обврски во насока на остварување на целите за кои е основано и за што добило дозвола од Министерството за култура, а не да бара Министерството или некој друг во негово име да ги остварува надлежностите на здружението.

Министерство за култура

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешкиПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »