логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 


Да замислиме двајца хрватски граѓани. Марко цел живот работи во сплитско бродоградилиште како инжинер и прима плата која државата редовно ја даночи по стапка од 12 до 40 отсто.

Во зрели години Марко се одлучува да изгради викендица покрај морето, па од своите заштедени и оданочени пари и со дел од подигнат кредит купува 400 квадрати земја и плаќа данок на промет, а потоа почнува да гради плаќајќи и на државата ДДВ на градежен материјал, опрема, бела техника... На крај прави викендица од 70 квадрати како најголем инвестициски успех во својот работен век, но и оаза за одмор, рекреација и дружење со внуците...

Мирко пак цел живот работел како добро платен менаџер во осигурителна компанија. И тој добивал плата која државата редовно ја даночела, но не сакал да гради. Сакал да троши на далечни патувања, а вишокот на пари ги инвестирал во уметнички слики, златен накит и часовници. На тој начин собрал заштеда вредна 100.000 евра. А потоа и на двајцата им се случил Славко Линиќ.

Нелогични потези

Ако Законот за данок на недвижнини се усвои, како што првите информации зборуваат потврдно, на својата викендичка изградена со оданочени пари вредна 100.000 евра Марко ќе мора годишно доживотно да плаќа данок од 15.000 куни. Мирко пак, на својот еднакво вреден имот на државата нема да и плаќа ништо! Каква порака праќа државата на своите граѓани со вакви нелогични даночни закони!

И кој од двајцата од нашата приказна донел животна одлука покорисна за државата и за вкупната економија? Со новите даночни правила државата очигледно го фаворизира Мирко, бидејќи неговиот легално заработен имот нема доживотно да го грицка. Додека Марко ќе го грицкаат со 2000 евра годишно и во тек на 20 години ќе му ги земат половина од вложените пари. Еднаш веќе оданочени! Значи, Марко за државата е лошо момче, или тоа можеби е целосна бесмислица? Дали Марко со своето однесување цело време заработувал пари и за даночниците, па помагал на претприемаштвото и потрошувачката? Тој купувал бетон, цигли, водоводни цевки, врати, прозори, железо... плаќал архитекти, многу мајстори, помагал во економијата и на протокот на пари во неа. А во тоа кружење секогаш имало дел и за Даночната управа.

Доброто момче Мирко, помагал само на себе во остварување на своите хедонистички благодети, а за државата и нејзината економија воопшто не размислувал. На даночниците дал најмалку што можел, а тие уште и го наградуваат со игнорирање на неговиот начин на трошење. Подобро здравје! Ако земеме предвид дека Мирко на крајот на работниот век заработил пензија од 8000 куни, а Марко од 3500 куни, тоа за државата и нејзините ножици не е важно. Марко е тој кој има, на него треба повеќе да му се одземе и тоа го прави трајно, гледате дека човекот има викендица, па макар месечниот данок му однесува една третина од пензијата!? Значи, што сугерира оваа приказна на младите и нешто постарите кои размислуваат каде да ги вложат заработените пари?

Им сугерира со парите да купуваат имот кој не е пред очи на даночниците, па макар тој бил општествено и економски целосно некорисен. Уметнички слики, злато, антички мебел, па дури и со евра добро наполнет сеф во банка, се подобри опции од таа постојано да се биде на удар на даночниците. Се на се, во Хрватска всушност е многу убаво да се живее. Ако човек сака максимално да биде заштитен од даночниците, не смее премногу да се труди, да меша малтер, да носи греди, да го нарушува здравјето на кичмата... Треба да се биде себичен хедонист, помалку мрзлив и префригран. Всушност, треба да се биде позер и паразит, наместо вреден човек.

Заклучок? Не е спорно наместо комунални надоместоци да воведат данок на недвижнини. Спорно е ако тоа воведување се спроведе механички и со една цел, што повеќе да се полнат даночните каси, спорно е ако даночните ножици најмасовно влезат во џебовите на тие на кои стекнатата недвижнина им е всушност целиот животен имот, бидејќи тоа кај нас најчесто се случува. Тие префриганите и навистина богати, на кои недвижнините им се само еден облик на материјализација на заработените пари, за ова не учи искуството, главно ќе најдат начини да ги избегнат даночниците. Затоа треба три пати да се анализира и три пати да се пресмета, а дури потоа треба да се пишуваат членови на закони. вз/12:07

8 ноември 2012

Слободна Далмација - Сплит
Извор: МИАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 707
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1204
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6785
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »