логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПАДНА ПРВАТА ПРЕСУДА ЗА KОМЕНТИРАЊЕ ПРЕKУ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Навредите на „Фејсбук“ почнаа да се казнуваат

 

Изречената казна е минимална, но испраќа силна порака до илјадниците корисници дека и интернетот е медиум и не може да се испраќаат заканувачки и навредливи пораки, велат од Основниот суд во Велес

Првите казни за навреди и закани преку социјалната мрежа „Фејсбук“ во Македонија паднаа во Основниот суд во Велес. Kазните се симболични, но според правните експерти, сепак им се дава на знаење на корисниците на овие социјални мрежи дека нивното коментирање, ако е незаконско, нема да помине несанкционирано.

Во првиот случај, осуден е Игор K. за навреда изречена на „Фејсбук“. Тој на 13 јуни 2010 година како член на Организациониот одбор на „Рациновите средби“, незадоволен од текст на новинар, со навредливи зборови се нафрлил врз авторот. Навредите ги прочитале голем број пријатели на новинарот. Токму тие биле повикани како сведоци во судскиот процес, со што било потврдено дека обвинетиот бил тој што ги напишал навредливите коментари, иако во постапката негирал дека е негов профилот. Тврдел дека друг лажно се претставувал со неговите иницијали. За ова тој е казнет со условна казна од 100 евра, ако во следните две години го повтори делото. Правниците што ги консултиравме велат дека процесот, иако едноставен, траел долго, две години, а биле одржани дури 19 рочишта.

Во обид за вештачење и докажување дека Игор K. е авторот на навредливиот коментар, побарана е помош и од администраторите на мрежата „Фејсбук“. Тие пак барале возвратно други детали, потребни за македонската полиција за да докаже дека заканите се изречени од профилот на тужениот.

Преписката заглавила, а судијката Тања Милевска, која ја донесе оваа прва пресуда во Македонија, ја темели врз основа на изјавите на сведоците и нивната потврда за автентичноста на профилот на обвинетиот.

Неодамна во Основниот суд во Велес беше донесена друга пресуда, поради закани изречени на интернет. Велешанецот Тони Ј. е осуден на парична казна за кривичното дело загрозување на сигурноста. Тој на двајца треба да им плати по 25.000 денари. Бил тужен од членови на граѓанското здружение ,,Зелена коалиција“, која се бори против рестартирањето на Топилницата на постојната локација во Велес. Тој им испратил по електронска пошта навреди и закани по нивниот живот. Обвинетиот бил поттикнат од фактот што неговите родители работеле во Топилницата и така обезбедувале егзистенција. При вештачењето од МВР извршено врз компјутерот на велешанецот, било потврдено дека тој ги испратил пораките до тужителите.

- Изречената казна и во двата случаја е скромна и минимална. Но таа испраќа силна порака до илјадниците корисници дека и интернетот во која било форма е медиум и не може да се испраќаат насилнички, заканувачки, навредливи пораки. Ова е пионерски чекор во македонската судска практика, но од некаде сепак мораше да се почне – велат од Основниот суд во Велес.

Владата со проект за заштита на децата од интернет-злоупотреби

Владата одлучи да започне проект за заштита на деца и млади од нелегални содржини, порнографски материјали, закани, злоупотреби и други криминални активности на интернет. Со овој проект ќе се намалат опасностите и штетните влијанија врз децата и ќе се санкционираат прекршителите на законите. Истражувањата покажале дека речиси две третини од содржините на интернет можат да бидат штетни за децата како што се промовирање самоубиство, булимија или анорексија, промовирање на употребата на алкохол, дрога, откривањето лични податоци, сајбер-малтретирање... Само за една година се откриени симнувања на 4.323 разни документи со детска порнографија од над 400 компјутери во Македонија. Со пребарување на зборот тепачка и ќотек се постирани повеќе од 300 видеоклипа по потекло од Македонија. Над 25.000 видеоклипови на интернет се со ксенофобична или националистичка содржина. Повеќе од 300 видеоклипови со содржина за малтретирање се поставени на интернет.

Поради ова, Владата ќе преземе мерки во кои ќе бидат вклучени претставници на целото општество. Носител на целокупната активност ќе биде Министерството за информатичко општество и министерот Иво Ивановски.

Петар Печков- ДНЕВНИКПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »