логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 


Крушево, 19 мај 2012 (МИА) - По една година и без малку еден месец од отворањето, од кога имала над сто педесет илјади посетители, Спомен-куќата на Тоше во Крушево доби и монографија во која се опишани и богато илустрирани нејзините содржини и фазите од изградбата на овој импресивен објект.

Редакцијата која за шест месеци ја состави публикацијата си поставила задача таа да биде патоказ кон овој објект, кој е посветен на големиоит уметник и човек Тоше Проески.

Монографијата ќе може да се купи само во Спомен-куќата каде што денеска ја промовираше министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Таа истакна дека изданието е синопсис на сите заложби, идеи и емоции вложени во изградбата на објектот кој е материјализација на личноста и делото на Тоше. - Спомен домот стана ново духовно прибежиште за сите почитувачи на ликот и делото на Тоше. Посетителите кои имаа желба да го осознаат изворот од кој тој ја црпеше својата енергија или да се запознаат со сите запишани размислувања или животни филозофии што го водеа во животот, го опишаа Спомен-домот како место во кое спомените на Тоше се највредни и најприсутни... Придонесот на Тоше Проески во новата културна историја на Република Македонија е импозантен, обврзувачки и инспиративен за сите, а Спомен-домот кој го изградивме е гест на скромна благодарност од сите граѓани на нашата држава, истакна министерката за култура.

Уредникот на книгата Огнен Неделковски рече дека било тешко да се состави монографија која ќе успее да одговори на задачата да се создаде дело соодветно на грандиозноста на објектот и на величината на Тоше.

- Богат и таинствен, раскошен и достоинствен, близок и далечен, длабок и недофатлив - таков е целиот опус на Тоше Проески, а таква е и оваа монографија. Taa има задача да ги потсетува сите кои ја посетиле Спомен-куќата за се она што можеле и не можеле да видат, а од друга страна треба да предизвика љубопитство кај некој кој случајно ќе се најде на овие страници, да дојде во Крушево и да го почувствува местото кадешто се вкрстуваат сите светови на Тоше, рече Неделковски.

Монографијата содржи краток осврт на историјата на Република Македонија, приказ на најзначајните карактеристики на Крушево, биографијата на Тоше, а понатаму во неа се претставени архитектонските карактеристики на Спомен-куќата и деловите од музејската поставка. Значаен дел од изданието е посветено на фановите, а монографијата е заокружена со наградата која овој објект ја доби минатата година за најдобро архитектонско дело на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона.

Дејан Секуловски, еден од авторите на Спомен-куќата, истакна дека секој нов објект е предизвик за архитектите, но дека овој за нив бил обврска и чест.

- Оваа градба е повеќе од објект кој и служи на својата функција. Таа е објект создаден од емоции, а не да предизвика емоции. Му подаривме на нашиот Тоше паметник кој е само мал дел од она што тој ни го подари нам во својот живот. Се надеваме дека тоа што го гледате внатре и чувството на спокојство, хармонија и инспирација е потврда дека сме го дале најдоброто од себе со една едниствена цел никогаш да не го заборавиме Тоше, рече Секуловски.

Спомен-куќата на Тоше беше отворена на 25 април минатата година. Проектот во ноември на фестивалот во Барселона ја доби наградата „People’s choicе Аward“ за најдобро идејно решение во конкуренција од 704 објекти од светот. Спомен-куќата лани ја освои и голема годишна награда за архитектура од Асоцијацијата на архитекти на Република Македонија.

Промоцијата на монографијата беше збогатена со настанот на детскиот хор „Ѕвончиња” од Битола кои изведоа песни од Тоше, а ученици од ОСУ „Наум Наумовски–Борче” од Крушево имаат рецитал за Тоше. Настапи и младата виолинистка Ева Богоевска која во чест на Тоше го изведе делото „Варијации“ од Живоин Глишиќ, со кое овој месец освои прво место на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“ во Италија. хс/бак/12:35Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…
Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 657
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 993
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 1320
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (26.03.2023)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (26.03.2023)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

о. Горан Стојчевски: Дија(ш)лог

о. Горан Стојчевски: Дија(ш)лог

Во Христа не се укинуваат разликите туку во Него стануваат сите едно без да се мешаат. "Но не се молам само за нив, туку и за оние, што по нивните...

Поука на денот (18.03.2023)

Поука на денот (18.03.2023)

Зoштo нeкoи дoбрo oбразoвани луѓe и крстeни какo христијани oтпаѓаат oд христијанствoтo и паѓаат на филoзoфијата и на научнитe тeoрии, какo на нeштo пoвистинскo oд христијанствoтo? Oд двe главни причини:...

БEСEДА  за Христoвитe дeла

БEСEДА за Христoвитe дeла

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

† БЕСЕДА ВО ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ(12.03.2023)

† БЕСЕДА ВО ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ(12.03.2023)

  Ослободувањето од гревот е ослободување од најстрашната болест, затоа што физичката болест е возможна само во физичкиот свет, а гревот е болест која ја разрушува душата, ја заразува со...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (05.03.2023)

Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (05.03.2023)

Согласно опитот на сите Светии, единствен темел на вистинскиот духовен живот е вистинската вера. Вистинската вера го соединува човекот со Бог. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено значи и...

Александар Несторовски:НЕДЕЛА СИРОПУСНА / СВ. АП-ЛИ АКИЛА И ПРИСКИЛА 26/02/2023

Александар Несторовски:НЕДЕЛА СИРОПУСНА / СВ. АП-ЛИ АКИЛА И ПРИСКИЛА 26/02/2023

Со зборовите за покајание Господ ја започна својата наука, а со зборовите на простување ја заврши. Покајанието е семе, простувањето е плод. Никакво покајание нема вредност без простување. Да не...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

« »