логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 rozdenstvo.Bogorodica.jpg

 3.angeli.so.truba

среда, 16 септември 2020
Известување

Браќа и сестри,

Во недела, на 20.09.2020 година, во навечерието на великиот празник Рождество на Пресвета Богородица, со почеток во 17:00 часот, ќе се отслужи Празнична вечерна богослужба во храмот посветен на Богородичното рождество во Центарот на Скопје. Вечерната молитва ќе биде проследена со Литија околу централното градско подрачје.

 Ги повикуваме сите верни чеда кои ќе учествуваат на овој торжествен молитвен собор, да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот ковид – 19, така што за сето времетраење на Вечерната богослужба и на Литијата ќе носат заштитни маски и ќе го одржуваат препорачаното меѓусебно растојание.

 7.Vselenski.sobor

 http://mpc-spe.mk/

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie