логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 3.angeli.so.truba

(Извадок)
Венко Андоновски


"Што се однесува до кирилицата, можам да ви кажам дека сум горд што сум Македонец, бидејќи култот на кирилицата во Македонија е на ниво на религиозен култ. Србите, на пример, кои се наши братски луѓе, многу често користат латински јазик, но најдете ми Македонец што пишува на латиница. Македонец никогаш не пишува на латиница освен ако не се обрати на Хрват, Англичанец, Словенец и така натаму.Мислам дека тоа е навистина добар знак дека православната христијанска и културна традиција е целосно почитувана. Мислам дека кирилицата во моментов е најсилна во Македонија. Кирилицата ја разбирам само како метафора за православието и за словенските народи. Мислам дека кирилицата е симбол, што го искористив во мојот роман „Папокот на светот“, затоа што буквата на која ја пишуваш е всушност културната меморија на твоите предци. Без тоа, вие сте никој и ништо, и мислам дека кога ќе ја замениме кирилицата со латиница, тогаш само тогаш сме во проблем со културниот идентитет.

Конечно, мислам дека Балканот воопшто не е во прилог на Западот. Мислам дека Западот е во корист на Балканот. Секој што ќе ја прочита книгата на Марија Тодорова „Измислен Балкан“ можеше да види дека помеѓу Западот и Истокот, сето тоа е прашање на имагологија. Западот на Балканот гледа како на темно, недефинирано место, затоа што не влегол таму со својата култура „Мекдоналдс“, ниту со својот католицизам и протестантизам, но тоа е неосвоена територија.

Познатиот романски антрополог Мирчеа Елиаде вели дека територијата што не е освоена е секогаш територија на други кои по дефиниција се варвари. Западот се држи до таа максима и ние сме варвари за нив овде на Балканот. Сега, со помош на глобализацијата, тие нè цивилизираат. Проблемот е како гледаме на нив од Балканот, и на нив гледаме како на узурпатори на правата, како на луѓе кои дојдоа да ги користат нашите економски ресурси, интелектуални ресурси, што е точно во повеќето случаи. Западот ја гледа Русија како непријател. Русите го гледаат Западот како можен пријател кој сега не е пријателски расположен. Во тој контекст, да се биде на Балканот значи навистина да се биде во епицентарот на земјотресот меѓу Западот и Истокот, и затоа мислам дека во епицентарот ќе бидат зачувани најважните вредности на православното христијанство и словенските култури, затоа што не чувствувате земјотреси во епицентарот. Земјотресот е посилен и понатаму на маргините. Не грижи се за кирилицата. Кирилицата ќе преживее затоа што не е само азбука, таа е историја, секако е и митологија".

 

Избор од фб профил на

Maja Beleva

 

фб коментари:

Д-р Петар Поповски
Почитувани, во објективната наука најценети, како најверодостојни се сметаат вестите (фактите, аргументите) содржани на материјални предмети, на артефакти. Моите истражувања во областа на археологијата покажаа дека: македонското (во поново време наречено кирилица), латиницата, морејско-јонското писмо( од страна на Дивиот Запад наречено грчко) и демотското писмо, кое во најголем дел се користи во земјите на Медитеранот, според артефактите откриени на сите континенти со натписи на древномакедонски јазик и писмо, од кои некои датираат дури и 500.000-ди години п.н.е., сите тие писма проникнаа од основното, од Феникијското (македонското) фонетско писмо Цртици и Рецки, и се создавани паралелно. Македонската современа наука располага со артефакти на кои јасно и без какви и да е дилеми, може да се согледа и утврди тој несоборлив факт. Тоа значи дека сите тие писма се древнмакедонски и на ничиј друг народ и идентитет. Според тоа, не е никаков грев ако Македонецот го користи кое и да е од тие писна, заштто сите тие се создадени од неговите далечни предци, од Древните Македонци. Тоа е една и единствена вистина. Друга нема.

Maja Beleva
Д-р Петар Поповски
Почитуван,иако само од време на време слушам за древното македонско писмо, сепак имам сосема доволно знаење од учење јазици (иако многу артефакти немам видено, освем каменот од Розета) дека ова што го говорите е потполна вистина. Светите Кирил и Методиј, и потоа свети Климент и Наум, само го искористиле она што постоело со векови. Конечно да, и тоа сте во право не е грев. Оти ние учевме дека грчкиот алфабет настанал од феникијското писмо, а азбуката пд алфабетот. Како и да е, ако некаде треба да имаме потполна слобода и креативност, е во познавање на древниот идентитет и користењето на сите писма. Не треба да се гржиме, иако можеби не тераат да мислиме поинаку, корените ни се многу длабоки. Ви благодарам на коментарот.

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4519
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4292
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3797
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…