логоFacebookTwitterYouTubeeMail

         Патријархот Теоктист, глава на Романската Православна Црква, почина на 30 јули на 92-годишна возраст. Духовниот водач кој  раководеше со судбината на Романската Црква во текот на дваесет и една година, претрпе хируршка интервенција пред да почине, како последица од “срцеви компликации“. Тој остави зад себе христијанска заедница, која е под ризик да се расцепи на модернисти и традиционалисти.Долго пред смртта на Патријархот, процесот на определување негов наследник ги влоши односите помеѓу членовите на Синодот – собранието на митрополитите и архиепископите, коишто ја координираат Романската Православна Црква. Според традицијата, патријаршискиот престол треба да биде наследен од митрополитот на Молдова Даниил, но конзервативното крило вo Црквата може да го оспори тоа. Докторот на Протестантскиот богословски факултет во Стразбург, митрополитот Даниил е сметан за агент на екуменистичките движења. Во 80-те години тој бил предавач на Екуменистичкиот институт во Босе, Швајцарија. “Смртта на Неговата Светост не изненади, особено заради тоа што ни беше соопштено за успешен исход од хируршката интервенција“, изјави тој.Вартоломеј Ананија, митрополит на Клуж, област во северозападниот дел на земјата, се смета за силен кандидат за највисоката должност во Романската Православна Црква. Тој е лидер на конзервативното крило. Се смета дека во младоста бил приврзаник на идеологијата на ултра десничарското легионерско движење “Железната стража“. “Ова е тежок момент за нашата Црква“ изјави тој после смртта на Патријархот. “Но кога човек има 92 години, разбирливо е дека Бог го вика при Себе“. “Црвениот Патријарх“ Теоктист, чиешто име засекогаш ќе биде поврзано со првата посета на папата во Романија после схизмата од 1054 година, и покрај тоа е конфликтна личност.Познат како соработник на Секуритате, бившата комунистичка политичка полиција, тој беше наречен “Црвениот Патријарх“. Неколку здруженија за правата на човекот правеа притисок , за да добијат пристап до досиеата на свештениците кои соработувале со бившиот репресивен апарат, но Теоктист секојпат успеваше да ги блокира нивните дејства. Всушност кон крајот на 80-те години во жарот на диктатурата на Николај Чаушеску, Патријархот воопшто не ја криеше својата верност кон “Водачот“. После три месеци романските владици ќе решат дали судбината на Црквата ќе му биде доверена на модерното и проевропејско крило или на традиционалистите. Битката дури сега започнува. Извор: Le Monde   подготви: М.З.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1120
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1056
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…