логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  arh.Karelin.jpg

Прашањето упатено на ценетиот  духовник  од Грузија , архимандритот Рафаел Карелин :


Како да живее  лицето  кое страда од ментална болест?

Одговор:

 

  • Менталната болест не претставува  пречка за вечниот  живот, нервниот систем е оној кој боледува а  не бесмртниот дух. Доколку особата  со трпение ја носи својата болест, таа ќе му послужи за спасение.

Понекогаш со ментална болест се поврзуваат и демонските сили.

  • Во овој случај потребно е да се прибегне кон молитвите на Црквата,  често да  се исповеда и да се причестува, а исто така да се труди  да се изговара Исусовата молитва, не  напрегнувајќи се  премногу.

Исто така би советувал секојдневно да се чита Евангелието- тоа е најдобриот лек за душата.

Господ нека  ви помогне.


Архимандрит Рафаил Карелин

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3097
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2938
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…