логоFacebookTwitterYouTubeeMail

KELIJA.o.Pajsij.S

Во една прилика му реков на еден човек: „Знаеш дека постојат борци на искушението?“ Христијанинот не треба да е фанатичен, туку да има љубов за сите луѓе.

Оној кој без расудување фрла зборови, и да има право, сепак прави зло.

Познавав еден новинар кој имаше голема побожност, но со световните луѓе зборуваше со суров јазик, кој сѐ продлабочуваше и ги потресуваше.

Еднаш ми вели: „На еден митинг ѝ го реков тоа и тоа на една госпоѓа“. Но, со начинот на кој ѝ го кажа сето тоа, тој ја осакати. Ја нападна пред сите. „Види, – му реков, – ти им фрлаш на другите златни венци со дијамантски камења, но, така како што ги фрлаш, им ги повредуваш главите. Не само сетилно, туку и длабоко“. Да не ги каменуваме луѓето… христијански.

Оној кој јавно го укорува оној кој згрешил или зборува со страст за некое лице, тој не е мотивиран од Духот Божји, туку е мотивиран од друг дух. Начинот на Црквата е со љубов – и се разликува од начинот на јуридиците.

Црквата секогаш гледа на сѐ со долготрпение и гледа да помогне некому, што и да има тој направено, колку и да е грешен. Кај некои побожни луѓе гледам чудна логика.

Добра е побожноста што ја имаат, добро е и нивното расположение за добро, но потребно е и духовно расудување и широчина, за да не ја следи побожноста тесноградост или тврдоглавост. Целата основа е да имаме духовна состојба, да имаме духовно расудување, бидејќи во спротивно ќе остане во „словото на законот“, а „словото на законот убива“.

Оној кој има смирение, никогаш не се прави учител, туку слуша, и кога ќе биде побарано мислење од него, зборува смирено. Никогаш не вели „јас“, туку „мојата помисла ми вели“, или „отците велат“. Значи, зборува како ученик. Оној кој мисли дека е способен да ги поправа другите, тој има голем егоизам.    Старче, кога некој ќе почне со добро расположение да прави нешто и ќе стигне до крајност, му недостасува ли расудување?
    Егоизмот лежи во неговата активност и не го сфаќа тоа, бидејќи не се познава себеси, затоа паѓа во крајности. Често пати некои почнуваат со побожност, но до каде стасуваат!

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2021/09/06/%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%85%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b8%d0%bd/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2258
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…