логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Zima.sv.Nikola5

 

Поуки
Демоните често имаат навика да нѐ советуваат воопшто да не се исповедаме, или да се исповедаме во трето лице, или вината за својот сопствен грев да ја префрламе на други. На исповед биди и по надворешниот изглед и во длабочината на душата како осуденик: ако е можно со солзи натопи ги нозете на отецот, како да се Христови. Нека не те опрелестува духот на гордоста: немој да ги кажуваш своите гревови во трето лице. Зашто, без срам не може да се ослободиме од срамот.

Слободно покажи ја својата повреда на лекарот. Не се срами, речи: „Тоа е моја рана, отец. Тоа е мојата лузна. Никој друг не ја направи туку мојата сопствена лесноумност. Никој друг не е виновен – ни човек, ни дух, ниту тело, ниту нешто друго – единствено мојата невнимателност“. 7Св. Јован Крстител од оние кои доаѓале кај него барал пред крштевањето да се исповедаат. Не затоа што му била потребна нивната исповед, туку затоа што се грижел за нивното спасение.


Покајанието е обнова на Крштението. Покајанието е договор со Бог дека ќе се води еден нов живот. Покајанието е извор на смирението. Тоа е неотповикливо одрекување од секоја желба за телесни добра. Покајанието е самоосудна мисла и грижа за себе, без грижа за споредните работи. Тоа е ќерка на надежта, откажување од безнадежноста.
Човекот што вистински полага сметка со својата совест, го смета за изгубен секој оној ден во кој не плачел, дури и ако тој ден направил не знам какви добри дела.


Како што водата може да ги избрише буквите, така и солзите можат да ги избришат гревовите.


Свети Јован Лествичник

 

Избор од фб на

Vesna SmilkovaВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1719
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…