логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 


Преподобен Јован Касијан


„Почетокот и оградата на нашето спасение е стравот Господов“. Бидејќи од него зависи и почетокот на обраќањето и очистувањето од пороците, и зачувувањето на добродетелите кај оние кои со нив се раководат на патот кон совршенството. Тој страв, продирајќи во човечката душа, предизвикува одбивност кон световните работи, тера да се заборави целиот свет и одвраќа од секое стекнување и со неговото (световното) напуштање се добива смирение што се пројавува во следните црти: човекот кој го поседува (стравот Божји), прво ја усмртува својата волја; второ, не само делата, туку и своите помисли ги открива на својот старец не скривајќи ништо; трето, прави се според расудувањето на старецот и ништо не прави по свое, и жеден за неговите поуки, со радост ги слуша; четврто, во се пази послушание, кроткост, постојаност во трпението; петто, не само што никого не навредува, туку ни за навредите што му се нанесени не бара задоволување и не се растажува заради нив; шесто, не прави ништо што не е во согласност со правилата што важат за сите, ниту наоѓа потврда во примерот на мнозинството; седмо, задоволен е со секаква положба, колку и да била понижувачка и се што ќе му се рече го исполнува како беден и недостоен слуга; осмо, не само на зборови, туку и со искрено расположение на срцето се смета за полош од сите; деветто, го зауздува својот јазик и не зборува гласно; десетто, не се оддава на лекомислена смеа. Еве кои се одликите според кои се препознава вистинското смирение! Тоа брзо ќе те доведе до љубовта во која нема страв и со која, заради тоа што си восхитен, она истото што порано си го  правел поради стравот од казната, сега ќе почнеш да го правиш без труд, како нешто природно, и тоа веќе не од страв од казна, туку од љубов кон доброто и насладување со добродетелите.

 

Извор:МПЦ- Св.Параскева- Петка

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4522
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4292
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3798
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…