логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


 

НЕ ЗНАМ, ЌЕ ВИДИМЕ, ИМА ВРЕМЕ!

 

Ова е дијалог на две души. Се случи во Скопје, во едно мајско попладне.

– Се плашам од она што ќе дојде по умирачката!
– Зошто?
– Сум слушнала дека ќе има рај или пекол.
– Како ги замислуваш?
– Во рајот убаво, во пеколот жешко.
– И смрдливо.
– И вечна мака.
– И болно ќе биде, кажано е дека ќе има чкртање со заби. Веруваш во сето ова?
– Што знам...
– Веруваш или не?
– Не сум баш сигурна...
– Па тогаш зошто се плашиш?
– Појма немам, можеби претчувство.
– Се плашиш од нешто во што се сомневаш и не си сигурна дека постои!... Добро, како планираш да се ослободиш од тој страв?
– Не знам.
– Јас знам.
– Како?
– Исповедај се, отфрли ги гревовите, труди се да не ги повторуваш, покај се, подложи се на терапија што ќе ти ја даде искусниот духовник, па причести се, односно обожи се.
– Да се покајам?
– Да.
– Што значи тоа?
– Си убила ли некого во животов?
– Се разбира дека не!
– Не ме сфаќај погрешно, ќе ти поставам едно интимно прашање. Си направила ли, душо, некогаш абортус?
– Да.
– Значи, си убила. За тоа треба да плачеш, да се каеш.
– И јас тоа треба да му го кажам на попот?
– И тоа и сè што лошо си сторила. Да се отвориш комплетно. А сигурно има уште многу злодела што ти лежат на срцето. Си озборувала, си ги местела неистомислениците, си пцуела, си љубоморела...
– А кој не го прави тоа?
– Сите го прават, ама ти си душа што станува свесна дека е душа и затоа сега размислувај за тебе, не за другите. Суди си сама на себе, не се споредувај со никого и знај дека спасението е лична работа, не национална, партиска или колективна.
– Не знам дали ќе можам, срам ми е од непознатиот.
– Потсети се дека таму во пеколот има огин што ќе те пече и никогаш нема да можеш да излезеш од него. Тоа е срамно и болно, а не покајанието.
– Не можам да замислам пред непознат човек да си ги откривам своите тајни...
– Не ги откриваш пред него, директно на Бога Му зборуваш, Нему Му се исповедаш.
– Па тогаш тоа можам и дома да го сторам, насамо со Него.
– Не можеш, немаш искуство во тоа, а и секогаш ќе си наоѓаш по некое оправдување. За да пуштиш солза на покајанието, потребна ти е провокација, а никој сам себе не се провоцира, ни ти нема да успееш во тоа.
– И ако го сторам тоа покајание, ќе воскреснам ли кога ќе умрам?
– Сè во свое време. Кога сме на оваа тема, да те прашам, душо страдна, веруваш ли ти во Христовото Воскресение?
– Па не знам баш.
– Како не знаеш, да или не?
– Сакам да верувам, ама нешто ме кочи.
– Тоа нешто е демонот, тој не ти дозволува да ја согледаш најголемата Вистина и ти ги држи очите полузатворени.
– Ајдееее, до кај ја отера работава! Слушај, ние говориме за живот после смртта, но никој не се вратил да посведочи дека го има.
– А Христос? Нели Тој Воскресна, им се јави на апостолите, се Вознесе и на крај Го прати Духот на Вистината.
– Каков дух?
– Сигурно знаеш дека ние како Христијани веруваме во Света Троица, т.е во Отецот, Синот и Светиот Дух...
– Нешто знам, ама не ми е до крај јасно...
– Бог Отецот е Оној што ја создаде Вселената и Сè, Синот, односно Богочовекот дојде на Земјата, посведочи за Отецот и преку искупителната жртва на Крстот му ги отвори Рајските порти на човекот, а Светиот Дух е Оној што исходи од Бога и му дава на човештвото разум, ум и сила. Човекољубива, добродетелна, Богољубива, смирителна сила.
– Јас мислев дека ние веруваме во Исус.
– Да, веруваме во Него, но Тој е во Едно со Отецот и Светиот Дух. Во моментот кога ќе одиш да се исповедаш, знај дека и Светиот Дух ќе ти помогне да се отвориш кон Вистината што ќе те спаси. А Вистината е Христос.    
– Ах, Ти, Боже, колку си комплициран, премногу бараш од нас!
– Да се биде човек не е едноставна работа, но е многу блажена. Родени сме да Му служиме на Творецот, на совршенството. Служејќи Му на Совршениот, и ние стануваме совршени, чисти и севселенски.
– Времето е топло, се потам.
– И темата е жешка.
– И тешка!
– И слатка!
– Пријатно, душо!
– И на тебе пријатно! И со среќа исповедта.
– Не знам, ќе видиме, има време.
– Времето е бесконечно, но имај на ум дека ние луѓето сме конечни.
– Знам. Ај со здравје!
– Остани во здравје!

Извор:ПРЕМИН бр. 73/74

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3885
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4762
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4535
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3950
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

27/09/2023 - среда

Воздвижение на Чесниот Крст-Крстовден (пост)

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная