логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 Крстот и современиот свет (23.02.2014)

Живееме во еден свет во кој доминира духот на непријателството кон крстот. Во свет кој за свој идеал го има самољубието, кој е без морал, во кој е најважно да се задоволат страстите, да се живее удобно.

Овој свет не сака ништо да чуе за воздржувањето, за господарењето над страстите, за пожртвуваноста, постот, аскезата. Во суштина, го отфрла крстот и затоа не се сретнува со Христос. Останува во распадливоста и смртта, во досадата и празнотијата. Се забавува, но не се радува.

...

Овој свет, кој го отфрла Христовиот крст, денес мора да се соочи (сретне) со немилосрдните удари кои се последица на неговиот антихристов став: сида, наркоманија, еколошка катастрофа.

А решението не е таму каде што се мисли дека е, односно во преземањето одредени заштитни средства. Тие се корисни, но не се доволни. Вистинското решение е единствено покајанието.

...

Преку љубовта се сораспнуваме со Христос, а со егоизмот Го распнуваме Него, стануваме непријатели на Христовиот крст.

...

Така, бидејќи маловерни, ја запоставуваат благодатта, моќта и Божјата заштита за сите што ги исполнуваат Неговите заповеди.

...

Ако антихристот војува против Христос, тоа го прави затоа што Христос е Христос распнатиот, а тоа значи и воскреснатиот. Антихристот, како лажен месија и лажен пророк на луѓето им ветува земјен рај, спас без крстот. Но како може да постои рај без љубов и љубов без самоодрекување. Бунтот против егоизмот е најрадикалниот бунт во светот.

 

Старец Георгиј Капсанис

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3399
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3238
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…