логоFacebook  Twitter  YouTube  eMailА потоа?
мај20 by Маран Ата 

www.photographer.ru Смерть не разлучила

Еднаш, некој благороден млад човек кој штотуку го завршил своето образование и стапил на самостоен животен пат, дошол кај некој свет старец. Тој мечтаел за неговите идни заслуги и награди, за слава, почести, богатство и власт, и се’ му изгледало убаво во таа неизвесна, но светла и среќна иднина. Му се чинело дека е толку среќен што поседувал вишок сила и бил подготвен да ја преземе врз себе и исполни и најтешката задача. Сиот радосен брза тој кон својот почитуван духовен отец за со него да ја сподели својата радост.

А што направил старецот?
Како одговор на изјавите на младиот човек за неговото успешно завршување на студиите, светиот старец одговорил со едно прашање:

- А потоа?

- Потоа ќе станам научник, ќе го прославам своето име, ќе станам познат и ќе стекнат угледна позиција во општеството, – одговорил младиот човек воодушевено.

- А потоа? – прашал старецот.

- Потоа ќе се оженам за добра девојка и ќе станам среќен татко на семејство.

- А потоа? – прашал старецот.

- Потоа, – одговорил лекомислено младиот човек, – ќе живеам опкружен со богатство и почести. Но, старецот повторно го прашал:

- А потоа?

- Потоа … потоа … рекол младиот човекот, сега веќе мумлајќи, потоа јас ќе остарам и … умирам.

- А потоа? – уште еднаш го прашал старецот.

Но, тогаш младиот човек ја сфатил мислата на благодатниот старец и молчел се’ додека не му се појавиле солзи во очите.

Не треба ли оваа кратка приказна секој од нас да нè наведе на сериозни размислувања за краткотрајноста на нашиот живот и на блиското доаѓање на смртта телесна и на судот после смрта? Блазе на оној кој често се сеќава на својата смрт, тој нема лесно да падне во грев, и ако падне, брзо ќе се покае, зашто е опашан со стравот Божји и молитвата.

Извор: А после тога?

Извор: Маран Ата

11-ти март, лето Господово 2013

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3414
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3245
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…