логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 Crkva.prolet.jpg

гуруизам   ДУХОВНИШТВО   ДУХОВНО РАКОВОДЕЊЕ  , НОВО  - СТАРЧЕСТВО, СТАРЧЕСТВО 
ПРАВОСЛАВНИ ГУРУ-ДУХОВНИЦИ
Духовникот во никој случај  не треба да  се стави себе си  помеѓу  Бога и верникот,  вели владиката  Порфириј.

Борејќи се со искушенијата верниците се свртуваат  кон своите духовници, свештеници, монаси.  Но и тие можат да подлегнат на искушенијата,  да го злоупотребат своето звање и од духовни отци да се претворат во тоталитарни  духовни водачи  кои што бараат беспоговорна послушност.

Кога таквиот свештеник или монах , наместо Бога,  себе ќе се земе за мерило  и критериум , кога ќе го доведе верникот во непрестајна зависност од својата личност, кога почнува да се меша  во секој детал  на неговиот живот  и му одредува како тој ќе спие , јаде, живее, тогаш тој престанува да биде духовник  и постанува  - гуру , вели викарниот епископ егарски  Порфириј.
 – Наместо тоа, тој треба духовно да го раководи и да го воспитува верникот, а во исто време да му биде и татко и пријател и брат, некој кој што пред се`  има љубов во односот со своите верници и своите духовни деца, се обидува да ја  подржува слободата на верникот , така што тие одејќи на кај Христа  да постанат тоа – што се.
 
 Духовникот треба  да ги упатува верниците на кај Бога , а не да се обидува да ги упати верниците на  кај себе, доведувајќи го во потполна ропска , потчинета врска , со својата личност , засолнувајќи го ликот Христов. Таквите духовници имаат менталитет на гуру и ја злоупотребуваат автентичната, здрава  и искрена потреба на секој човек за Бога,  за мистичното, за метафизичкото – вели владиката Порфириј.
 
Гуруизмот беше еден од клучните поими  и појави со кои што се занимаваа учесниците  на неодамна завршената конференција  на Меѓуправославните мрежи  - иницијатива за проучување  на религиите и деструктивните култови  во Нови Сад, каде што еден  од предавачите беше и владиката Порфириј.
 
„Православниот гуруизам“, иако самата појава  „ на „духовен  тоталитарист“, воопшто  не им  е туѓа  ниту  на  другите  цркви и верски заедници , можеби  може да ги привлече оние кои во Црквата и христијанството бараат решение   на своите проблеми на магиски начин, но и оние кои отворено и искрено и пристапуваат на верата, може дури да се свртат од  Црквата  среќавајки се со таквите духовни учители кои не го проповедаат она што нивната вера во суштина преставува,  напоменува владиката Порфириј.  


- Таквите култни групи злоупотребувајќи ги или искористувајќи  ги  различните проблеми и искушенија  на луѓето, нудат лесни, брзи и успешни решенија , го сокриваат своето вистинско лице  и лажно се претставуваат,  за луѓето да мислат  дека внатре во таквите организации ќе ги решат своите духовни и егзистенцијални проблеми. 


Православната Црква дејствува против таквите појави  во три насоки:  најпрвин со својата проповед се обидува  да ја  изнесе на виделина  вистината  за Евангелието  која што има цел  целосно да го изгради човекот  и да го престори во слободна личност со перспектива за вечна слобода , потоа со  изучување на  содржината на учењето и опасностите кои произлегуваат од овие групи и известување на јавноста за нив , за луѓето да знаат за што се работи.
 
 Конечно, Црквата дејствува и терапевтски,  се обидуваме да помогнеме на жртвите или на семејствата на жртвите,   да се одврзат од зависноста од култовите и сектите и сосема слободно и релаксирано да се вклучат во духовниот живот на Црквата – напоменува митрополитот Христофор.


Токму таа трета насока , меѓутоа,  може да биде проблематична. Рехабилитацијата  на жртвите на лажните пророци и други  „ божества на земјата“  е мошне тешка и бара  организирана работа на психијатри, психолози, социјални работници, свештеници, па дури и адвокати ,  вели Александар Дворкин, еден од најпознатите руски антикултни активисти и директор на центарот Свети Иринеј Лионски, кој се занимава со овие појави.
Превод: М. Даниловска Мина

http://zivimeshaton.wordpress.com/2013/01/08/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%83-%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3414
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3245
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…