логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Николај Е. Пестов
ПРАВОСЛАВНО ВОСПИТУВАЊЕ НА ДЕЦАТА
 
 
ПРИМЕР  НА РОДИТЕЛСКАТА ПОБОЖНОСТ
 
 Бидете со духот пламен .
Римј. 12,11.
 
Преподобен Серафим Саровски  во разговор со Николај Александрович Мотовилов ,  ја одреди целта на христијанскиот живот  како  „стекнување   на Духот Свет Божји“.  

Значи, и ние, родителите  и нашите деца имаме една цел во животот. Разликата меѓу нас и децата  е единствено во тоа што ние,  возрасните , можеме свесно да тежнееме  кон таа цел  и во склад со неа  да го обликуваме нашиот живот , а душата на детето органски ќе се обликува  во духовната атмосфера која што владее околу него.


Вештината на воспитувањето   се содржи во тоа , духовното обликување да се извршува , постепено, но без прекин  и детската душа  како цвет да процвета , со убавината на христијанските добродетели  во светлината на Духот Божји.
 
Преподобен Серафим Саровски  говореше: " Стекнете дух на мирот  и околу вас илјадници ќе спасите “.
 Кога  постои љубов,  „дух смирен“,  дух на праведност тогаш и верата  на родителите  ќе се прошири и на детето.
 
Апостол Павле вели:    "А плодот на духот е: љубовта, радоста, мирот, долготрпеливоста , добротата, милосрдноста, верата , кротоста, воздржливиста“   (Гал. 5,22 - 23).
 
Природата  на детето  во основа е чиста, блага и отворена за добро.  Ако нам, на возрасните ни е потребен многу напор  во борбата со нашите  грешни  склоности,  кај децата добродетелите во одредени услови може да се развиваат лесно и брзо .
 Еден од главните фактори на нивниот духовно растење  ќе биде подржувањето на постарите  и усвојување на плодовите на Божјиот Дух  од средината која што го опкружува.
 
Дете то кое умее да љуби  , такво и ќе израсне , само ако растело во атсмосфера  на взаемна љубов .  Тоа и кога ќе порасне  ќе има радост во себе и душевен мир, ако тие чувства    владееле во неговото семејство. 
Во него нема да се јавуваат сомнежи , ако верата на родителите била силна. Неговото срце ќе биде чувствително и отворено за туѓите страдања, ако тоа, заедно со родителите било постојан сведок , а во свое време, и учесник  во милосрдните дела, широкоградост, обилни милосрдија, активно служење и сочувство со сите несреќни.

Децата кои се воспитувани во таквиот дух   обично со голема радост  и подготвеност помагаат на родителите во ваквото служење на ближните, давајќи свој придонес.
 
Да се сетиме како ревносно  седумгодишното момче Вартоломеј (идниот преподобен Сергиј)  го повикувал старецот – монах во домот на своите родители, знаејќи ја нивната љубов кон богомолците – талкачи.
 Исто така,  ревносни помошници биле децата за кои вака раскажува авторот на „ Кажувања на еден богобарател“:
„Слушнав зад себе извик: „Питачу, питачу, застани“.
Тоа викаа и трчаа кон мене  дечиња – момче и девојче. Застанав, а тие  , притрчувајќи ми  ме фатија за рака.
„Ајде,  да одиме кај мајка ми , таа сака сиромаси“.
– „ Јас не сум питач, - им велам, - туку минувач“.
– „ Од каде ти е тогаш  бовчата? 
Да одиме задолжително, мама ќе ти даде пари за пат“.
 
Во однесувањето и зборувањето на овие деца постои голема желба да го примат намерникот и да сторат добро дело, што го попримиле од своите родители.
 
По примерот на постојаната и усрдна молитва на родителите се раѓа и молитвта на децата .
Исто така, на живи примери децата се учат на стравот Божји, смирение, кротост, трпење и воздржување (во зборови, храна и сл. ). 
Тоа се услови во кои врз основа на законот на подражување може да созрее во нашето дете  „ во срцето на сокриениот човек, во постојаност и тих дух “
(1.  Петр. 3, 4).
 
Господ рекол : „ Духот Свет, кого што Отецот ќе го испрати во Мое име , Он ќе ве научи на се` и ќе ви напомни за се` што сум ви зборувал“ (Јн. 14,26).
 
И ако  само родителите се погрижат за очистување на своето срце и за стекнување на Духот Свет Божји, Самиот Дух Божји ќе ги направи мудри и ќе ги раководи во воспитувањето на децата и ќе ги приведе кон спасение и нив самите  и нивните деца. 
 
О. Александар Јелчанинов пишува:
 "За воспитување на децата  најважно е да видат дека нивните родители живеат со Бога духовен живот“.
 
Превод :М. Даниловска
 
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Porodica/PravoslavnoVaspitanjeDecePestov/PravoslavnoVaspitanjeDecePestov09.htmПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3414
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3245
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…