логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Датум: 27.08.2013, 14:08(ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) „Дневник“ во манастирот во кој се чува главата на Свети Климент ОхридскиРепортерската екипа на „Дневник“ деновиве претstојуваше во манастирот „Свети Јован Крстител“ во близина на грчкиот град Верија, во кој веќе околу 700 години се чува главата на големиот македонски светител и основоположник на МПЦ-ОА Свети Климент Охридски.

Благодарение на љубезноста на тамошните монаси ни беше дозволено да го видиме и да го фотографираме черепот кој се чува во посебна сребрена кутија и во позлатен оков. Фотографиите и видео-материјал се илустративно сведоштво за тоа како денеска се чувааат моштите на овој светител кој оставил длабока трага во македонската историја.

На сликите и видео-материјалот се гледа и изгледот на манастирот кој датира од 9-ти век, неговата внатрешност и опкружувањето. Познато е дека најголемито дел од моштите на Свети Климент Охридски денеска се чуваат во храмот на Плаошник во Охрид, а помали делови има и во Бугарија и во Рим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 https://www.youtube.com/watch?v=fcMFWjGOtio&feature=youtu.be

Друго:

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1489
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1861
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1655
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…