логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 лого

26ти декември   2020 лето Господово

Zvonko.sv.Vasa10

По својата содржина Исусовата молитва е многу еднолична, постојано: помилуј и помилуј. Но, ниту една молитва мене не ме поставила толку директно пред Божјото лице, како таа молитва...

Другите молитви сите имаат своја содржина: утрена молитва, вечерна, итн. Кај оваа молитва соржината е една: помилуј ме! Таа го поттикнува човекот да стои пред лицето на живиот Бог со чувство на покајание и тоа е сѐ. Но, тоа стоење пред Господ со чувство на покајание дава многу: тоа ми го дава она, што ми е најпотребно, а тоа е свест за мојата вина пред Бога. Јас стојам пред Господ со чувство на вина и тоа прави Бог да ми биде многу близок. Зар не? Никаква друга молитва не може да ја замени Исусовата молитва. Таму ние молиме за други потреби: „лебот наш насушен дај ни го денес“ и др. А во оваа молитва ние само стоиме пред Бога со свест за нашата недостојност, а тоа и е она главното што се бара од нас.

Во тоа се содржи силата и значењето на Исусовата молитва. Но, другите, сите се насочени кон задоволување на некои потреби, или потреби на нашите ближни. Само Исусовата молитва исклучиво се однесува на спознавање на својата недостојност пред Бога и нѐ учи на правилен однос кон Него. А тоа е најважното, бидејќи обично кај нас, тоа го нема. Ние постојано нешто измолуваме: здравје, успех во работата и сл. Зар не е така? И, ете, Исусовата молитва нѐ учи на најважното и најпотребното, таа нѐ учи правилно да стоиме во однос на Бога, да ја сфатиме Неговата светост и нашата беда, и да се смируваме.

 

Јеросхимонах Сергеј

 

 Panorami4.jpg

Извор: МПЦ

Лето Господово 2011

 

26ти декември  2020 лето Господово

Извор

TVITer270

П.П. 2011-03-12 20:56:43

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1489
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1861
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1655
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…