логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TViTer1

Огромен процент од причините, поради кои се разболува човекот, е гревот. Кога велиме грев, не зборуваме за непокајан грев, туку за покајан грев (грев за кој сме се покајале).

Бидејќи непокајаните луѓе, можно е никогаш да не се разболат, и да умрат здрави. Оваа состојба е показател за апсолутна оставеност од Бога уште отсега, тоа е експрес за во пеколот.

Никогаш нема да се разболи, никогаш нема да заплаче, никогаш нема да пострада.

Болеста е голем благослов и голем дар од Бога! Не е казна. Тоа е, како да ни вели Бог:

    Си заработил една лотарија, која ќе ти биде исплатена во рајот!Старец Ефрем Светогорец, Дикеј на Скитот Свети Андреј на Кареа


Превод од грчки јазик: Свештеник Јани МулевПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3086
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2930
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…