логоFacebookTwitterYouTubeeMail

...Како што гледам, целиот свет го брка злото, како грешник во гревот...


Zarko.Krstopoklona13

Верувам, ако даде Господ, дека наскоро ќе заминам.  Морам да одам и јас, бидејќи, како што гледам, целиот свет го брка злото, како грешник во гревот.
 Луѓето се незауздани и луѓето и свештенството, како нескротливи коњи, трчаат во гревот - ниту пак мислат на Бога, смртта, судот, одмаздата, ништо - ништо, само за материјалното, за телото, за задоволствата, за почестите.
 За душата, за Бога, за доблеста?  ништо.  Малку се оние кои имаат вистински интереси и можеби за доброто на овие неколку Бог го спасува светот.
 ... Сатаната го извршува последниот напад и во овие години сме во голема тага и голем гнев ќе дојде на светот ... Во времето на пророкот Еремија Бог многупати решил да ги казни Израелците и Еремија Му се молел на Бога да го сожали неговото создание, неговиот народ и да не ги казни за нивните гревови.
 Еднаш вели Еремија, ќе го уништам Ерусалим.  Тогаш Еремија почна да се моли - Боже мој, не уништувај го и не казнувај ги..., но Бог му рече - те молам не ме слушај, ќе им го предадам на Вавилонците, кои веќе се приближиле до Ерусалим.  Тогаш Еремија му вели на Бога - како е можно да влезат непријатели како се посилни против ѕидовите?  Ќе ја отворам вратата, одговори Господ, за да влезат.  Ако не го предадам, нема да влезам, туку ќе го предадам.. Утре сабајле ќе седнеш на високо место и ќе видиш како ќе го предадам..
 И виде ангел како дојде и ја отвори источната порта и ги зеде клучевите, и западот, и југот и северот, и ги стави под камен, велејќи: „Примете ги клучевите од овој грешен град и чувајте го. додека не се вратите  и ангелот извика: „Влегоа силите на Халдејците и влегоа непријателите;
 Така ќе има голем гнев.  Многу се случуваат, особено двете големи зла, инцестот и абортусот што ги прават жените.  Никогаш не било толку лошо на свет мајките да убијат 6-10 деца и да не чувствуваат каење, да имаат малку каење и сочувство, да отвораат гробови и да одат на мачење, но несвесно.  Една оваа, друга гола жена.  Тие сега шетаат голи, а мажите голи, не се повлекуваат, но повеќе жени и Бог не можат да издржат.
 Тој ги издржа грешниците на Ное и Содом и Гомор, но тие не стигнаа до оваа точка, да одат голи и да ги покажуваат своите тела на луѓето за да ги привлечат и да ги наведат во грев.  Бог е долготрпелив и еден час од Бога до 1000 години.  Тој е долготрпелив, но и неговата долготрпеливост има свои граници.  „Ако не се вратиш“, вели тој, „остри му го мечот, изостри му го лакот и подготви го, и приготви го во него приборот на смртта, додека стрелите му се креваат додека работат“.
 Затоа, да бидеме спремни, бидејќи не сме го виделе ниту времето, ниту моментот на смртта.  Сега каква ќе биде казната, тој знае.  Сепак, казната ќе дојде.Толку лоши работи се направени и се прават и се прават нагло.  Има добри луѓе кои ќе бидат со други, се плашам дека ќе настрадаат, но ако ја задржат верата и љубовта кон Бога, Господ нема да им даде и неколку образовани луѓе ќе имаат голема корист - но другите ќе се образуваат овде и ќе бидат испратени во пожар.  Ова е нашето зло.
 Никогаш не е можно Бог, кој секогаш го казнува гревот, да дозволи толку зло да се прави без казна... Само ако сме подготвени.  Оние кои веруваат во Господа, одете во планините на Светите - не се колебајте...
 Во Бога ја имаме нашата вера, нашата надеж, нашата љубов и таа нема да не остави и нема ништо да одвои од љубовта Христова.

 
  Старец Филотеј Зервакос

 Извор:

https://poukinasvetitestarci.blogspot.com/2022/04/blog-post_90.html?m=1&fbclid=IwAR2BYWeNVv_zojWqsv862f2SKpDf8UPJd6PbDiRRmX17QvCjR6hpw3vvjyA

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3086
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2929
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…