логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

о. Андреј Ткачов

Воскресение дома – крај на христијанството?

...ако ние не сме кадарни никој нема да ни верува дека Христос е роден од Дева..и дека Воскреснал од мртвите

Дури и за време на опсадата на Ленинград (Втора Светска војна) и колерата во Москва (19 век) сите цркви биле отворени. Ако Воскресение го прославиме дома ќе излезе дека сме уништиле сè, дека само од страв од смртта  ние сме одбиле вистински да веруваме во Победителот над смртта... Воскресение е празник на победатта над смртта. Навистина? Навистина! Христијаните се оние кои веруваат во Исус Христос, Синот Божји како победник над смртта. Оној Кој со Својата смрт ја победи смртта и Кој ни дарува живот. Навистина? Навистина! Затоа ние одиме во храмовите за време на Воскресението за да ја прославиме заедно Христовата победа над смртта. Навистина? Навистина!

hristos.voskresenie.jpg


Проектот: Воскресение дома (во самоизолација) е апсурден момент во кои христијаните се во ужас дека ќе се разболат и дека ќе умрат, и буквално само од страв за смртта одбиваат (се согласуваат) да ја празнуваат Христовата победа над смртта (во храмовите). Искрено да ви кажам, не можам да замислам поголем апсурд. Се потсетувам на зборовите на свети Григориј Палама кој ни вели дека, ако ние не сме кадарни (во верата) никој нема да ни верува дека Христос е роден од Дева. Се согласувам со него... И истиот Палама истото ни го вели сега, дека никој нема да ни верува дека Христос воскреснал од мртвите ако имаме само страв од смртта.

 

RU.CRKVA39


Во Москва во 1830 година, како и во 1845-1847 година кога во градот „надоаќале постојани бранови на колерата„, црквите не биле затворени, и никому не паѓало напамет да го празнува Велигден (само) дома.
Ако христијаните заради страв од смртта одбиваат да го прослават Воскреснатиот, тоа ќе биде крај на христијанството (онака како што досега го знаеме). А, ете можеби тоа и ќе се случи пред наши очи. Предложувам добро да размислите за тоа. Ако се срамиме сеуште сме живи...

 

За Преминпортал: С.Г.

12ти април 2020 лето Господово

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2251
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1922
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…