логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 Во рајот нема да одиме со вратоврска. Ги гледате светителите? Кој отиде со неговата човечка мудрост во рајот? Еден без глава, друг без раце, трет без нозе, сиромашни, наклеветени, болни… Тесен е патот кој оди кон широчината на рајот, како што вели пророкот Давид: „Во маката моја дај ми простор“ (Псал. 4,1).

Среде притеснувањата на тагите ќе се прошириме и ќе расцвета нашето срце од вечна радост. Да не бараме едно паметно, неистуткано, дипломирано христијанство, сметајќи ги сите оние прости и презрени како „луди на светот“, како сељаци и селани, кои не можат да застанат до славата на Христа. Бидејќи овие први ќе го видат лицето Божјо. „Гледајте да не презрете едно од овие мали, зашто, ви велам, нивните ангели на небесата секогаш го гледаат лицето на Мојот Отец небесен“ (Мат. 18,10).

Се сеќавам, во 1980 година престојуваше на Света Гора еден лаик, многу смирен и незабележлив. Пред да се упокои се удостои да стане монах со име Агапиј. Оваа небесна птица беше презирана од секоја човечка слава и уважување, заборавена од овој свет.

Кога потоа ослепе и оглуве, каква топла богољубов добивавме кога го посетувавме, новиот калуѓер! И бидејќи не можеше ниту да гледа ниту да слуша, му ја земавме раката и на неа со прстот му го пишувавме почетокот од нашето име.

„Ааа, отец Онуфриј, ти си? Биди благословен!

Но си заминувавме како „духовна печка“ од кај него, лудиот на овој свет. Толку голема полза добивавме, како да сме отишле кај светиот Пајсиј.

„Светогорски разговори, отец Дионисиј Тамбакис“.

 

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

Извор: http://amvon.mk/2018/01/vo-rajot-machen/

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4286
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4095
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3548
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…