логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 34664

Неправдата го собира врз себе Божјиот гнев

34664Големо нешто е човек да го има Божјиот благослов! Тоа е богатство! Она што е благословено, пребива и не се руши. Она што не е благословено, не останува долго. Неправдата е голем грев. Сите гревови имаат олеснителни околности, но неправдата нема такви. Таа го собира врз себе Божјиот гнев. Страшно нешто! Оние, кои вршат неправда, собираат оган врз своите глави. Гледаш како некои вршат неправда, а потоа умираат нивни блиски луѓе, но тие не оддаваат значење на тоа. Како луѓето да имаат напредок при толку многу неправди? Си го вршат своето, му даваат право на ѓаволот и затоа потоа биваат подложени на испитувања, ги стигаат болести итн. И после ти велат: “Моли се за мене, за да оздравам.”

Повеќето зла што се случуваат со луѓето се плод на неправда. Кога, на пример, некои натрупуваат богатство преку неправда, еден мал период живеат како царски синови, а потоа даваат по лекари сè што собрале. Што се вели во псалмот? “Она што е малку кај праведниот е подобро од богатството на многу безбожници” (Пс. 36:16). На ветер собираат и ветрот го развејува. Она што го собрале, се топи, сè се растура. Ретко и на малкумина се случува болестите, неуспесите и сл. да им се Божјо испитување. Таквите луѓе ќе имаат чиста отплата од Бога. Во тој случај, тие подоцна обично стануваат побогати отколку што биле, како некогаш праведниот Јов. И мнозина од покојниците, чии тела остануваат нераспаднати во гробот, за време на животот извршиле некаква неправда.

Извор: Несправедливостта е голям грях

Преземено од:https://maranata0.wordpress.com/2015/12/04/%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B2-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%86-%D0%BF%D0%B0%D1%98%D1%81%D0%B8%D1%98/

3-ти декември 2017 лето Господово

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2953
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2781
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…