логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 


Едно божиќно утро, еден свештеник појде на литургија во црквата. Таму веќе го чекаа верници од градчето. Отецот во раката носеше празен рѓосан кафез. Го остави на подот и им се обрати на присутните.Да ви раскажам една случка. Вчера, одејќи кон дома, сретнав едно дете. Во рацете го имаше овој кафез, а во него, три измрзнати полски врапци. Го сопрев и го прашав: - Дете, што планираш да правиш со овие кутри птици.

- Ништо бе оче, малку да се забавувам, ќе им ги искубам предувите, ќе ги оставам гладни неколку дена и кога ќе почнат меѓусебе да се убиваат, мртвите ќе ги дадам на мојата мачка. Она обожава пилиња.

- Колку бараш за нив?

- 1000 денари, ми рече, со потсмев.

- Па тоа е разумен компромис, ДОГОВОРЕНО.

Извадив и му дадов. Ги земав пилињата, појдов до првото дрво и ги ослободив ...

 

Потоа отецот почна со проповедта.Браќа и сестри, еден ден сатаната излезе пресреќен од едемската градина. Го сретна Исус и му рече:

-Да знаеш што сум им направил на луѓено? Ги насамарив со трик кој знаев дека ќе ми успее. Ги свртев еден против друг. Ги натерав на грев. Ќе ги научам да се мразат, да се лажат, да се убиваат меѓусебно. Откако ќе ми здосадат, сите до еден ќе ги убијам.

- Колку бараш за нив, - праша Исус.

- Целата твоја крв, сите твои солзи и на крајот, твојот живот.

- ДОГОВОРЕНО ...

 

 

Извор:

10.06.2011
  
 
 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2256
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…