логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Документарецот за македонските монаси во Русија


Владиците од многу земји носат епископски капи изработени во манастирот "Свети Ѓорѓи Победоносец" крај Дебар, се вели во филмот


Македонскиот документарец "Метох" сниман во Бигорски манастир и во женскиот манастир "Свети Ѓорѓи Победоносец" ќе патува на фестивал во Русија. Филмот е во режија на Стојан Вујичиќ. Селектиран е во натпреварувачката програма на фестивалот "Златен витез", во градот Курск (14 - 23 јуни). Со овој фестивал претседава еден од најголемите живи режисери, Никита Михалков.
"Филмот прикажува дел од секојдневието на македонската монашка заедница и мотивите кои инспирирале некои од нејзините членови да ја донесат одлуката за замонашување. "Метох" покажува и како се изработува едно ретко ракоделие - познатите епископски капи, таканаречните митри, кои со години наназад се прават во манастирот "Свети Ѓорѓи Победоносец" крај Дебар, а кои ги носат владиците од многу православни земји", велат од продукцијата на филмот.

 

Документарецот се снимаше во 2010 година, по идеја на Викторија Стефковска. Продуцент е Огнен Антов. На фестивалот, кој ги негува христијанските вредности, "Метох" ќе учествува со уште 150 филмови од триесетина земји.

(Де.Т.)- Вечер
Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2256
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…